با ما همراه باشید

اجتماعی

کشاورزان مازندران چهار دهه در انتظار زهکشی مزارع

منتشر شده

در

کشاورزان مازندران چهار دهه در آرزوی اجرای زهکشی اراضی هستند تا مشکل ماندابی و غرقابی شدن مزارع آن ها حل شود و این پروژه همچنان در راهروی وزارتخانه ها خاک می خورد.

هدایت و جمع آوری روان آب‌ها و توسعه سطح کشت در مزارع از جمله اهداف طرح زهکشی برای افزایش راندمان تولید است و با آنکه مطالعات اجرای زهکشی اراضی مازندران به میزان ۲۵۰ هزار هکتار انجام شده اما چهار دهه برای تامین اعتبار آن فرصت سوزی شده و این طرح پست درها و راهروهای وزارتخانه معطل مانده است.

فرهادی مدیر آب و خاک یکی از معضلات اصلی بخش کشاورزی را زه دار بودن اراضی جلگه‌ای استان بوده که همه ساله اراضی جلگه‌ای را دچار رکود می‌کند و باید توجه داشت که ۶۵ درصد از نزولات جوی در فصول غیرزراعی می بارد.

وی افزود: بارندگی در فصول غیرزراعی و عدم کاربرد ان در بخش کشاورزی به عنوان یک معضل محسوب می‌شود و سالیان سال زهکشی اراضی در استان پیگیری می‌شود.

زهکشی اراضی شتاب می‌گیرد

وی ادامه داد: طی دو سه سال اخیر با پیگیری جدی جهاد کشاورزی و نمایندگان استان، برای سال آینده تفاهمنامه ای بین وزارت جهاد کشاورزی خواهیم داشت تا براساس آن طرح را در استان مازندران و شمال کشور اجرایی کنیم.

فرهادی ادامه داد: استان مازندران هرچند دارای بارندگی خوب و خاک حاصلخیز زراعی است اما این آب به عنوان معضل در فصول غیرزراعی محسوب می‌شود.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: زه دار بودن اراضی عملاً امکان توسعه کشت دوم و سوم را از کشاورزان سلب کرده است از سوی دیگر اراضی قابلیت آن را دارد تا در آن محصولات استراتژیکی نظیر کلزا و علوفه را کشت کنیم.

وی گفت: زهکشی اراضی سبب افزایش تولید می‌شود و سطح زیرکشت مزارع را به دو برابر رشد می‌دهد در حالی که اکنون مزارع فقط در یک دوره قابل کشت هستنند و با توجه محدودیت به دلیل غرقابی بودن مزارع با موانعی روبرو هستیم.

زهکشی اراضی سبب افزایش تولید می‌شود و سطح زیرکشت مزارع را به دو برابر رشد می‌دهد در حالی که اکنون مزارع فقط در یک دوره قابل کشت هستند و با توجه محدودیت به دلیل غرقابی بودن مزارع با موانعی روبرو هستیم

فرهادی یادآور شد: طی چندسال اخیر چند پروژه زهکشی به صورت پایلوت اجرا شد و در ساری هزار و ۴۰۰ هکتار از مزارع در فرح آباد و در شهرستان بابلسر نیز این طرح اجرا شد.

وی با عنوان اینکه اکنون در جویبار مشغول اجرای طرح زهکشی اراضی هستیم، آن را در سطح کشور بی نظیر دانست.

با آنکه مازندران در کمیسیون کشاورزی به عنوان پایلوت طرح زهکشی اراضی انتخاب شداما همچنان این طرح در مرحله مطالعات و لنگ تامین اعتبار است. طرح مطالعات زهکشی اراضی مازندران طی چهار دهه انجام شد و برای اجرای آن نیازمند اعتبار است.

اجرای طرح زهکشی اراضی کند است

منصورعلی زارعی نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار هکتار از مزارع مازندران زهکشی نشده است، گفت: تاکنون فقط ۱۵ هزار هکتار از مزارع زیرکشت این طرح رفته است.

 

وی زهی بودن اراضی وز یرآب رفتن صدها هزار هکتار از مزارع را در نیمه دوم سال از جمله مشکلات بیان کرد و گفت: با اجرای طرح زهکشی اراضی می‌توان این مزارع را به زیر کشت برنج و یا دانه‌های روغنی برد.

وی زهکشی اراضی را مطالبه فنی و راهبردی برای افزایش تولید داخلی برشکرد و گفت: به دلیل بی توجهی به مطالعات صورت گرفته، طرح‌هایی نظیر زهکشی اراضی پشت درب وزارتخانه‌ها معطل مانده است.

زراعی گفت: عدم زهکشی اراضی ضریب کشت را در اراضی حاصلخیز استان کاهش می‌دهد و باید نسبت به اجرای آن تسریع شود.

در حال حاضر عملیات زهکشی اراضی در قالب چهار پروژه در شهرهای ساری، بابلسر، سیمرغ و جویبار در دست اجرا است و با اجرای طرح زهکشی در محدوده سد گلورد ۲۲ هزار هکتار از مزارع در شرق استان زیر اجرای این خواهد رفت.

عزیزالله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز با بیان اینکه زهکشی اراضی در بخش کشاورزی باید جدی تر از قبل مورد توجه قرار گیرد، گفت: با اجرای این طرح نیمی از شالیزارها در کشت دوم به زیرکشت علوفه می‌رود و مشکل نهاده‌های دامی حل می‌شود.

زهکشی اراضی لنگ اعتبار است

وی با بیان اینکه مطالعات زهکشی ۲۵۰ هزار هکتار از مزارع استان طی چهار دهه انجام شد، تامین اعتبار را از مهمترین نیازها برشمرد و گفت: کشاورزی دانش بنیان و زهکشی اراضی در استان جزو ضروریات است و باید به آن توجه شود.

وی گفت: زهکشی اراضی در افزایش تولید محصولات نظیر کلزا اهمیت بسزایی دارد و کشاورزی استان را به سمت رونق و رشد سوق می‌دهد.

زهکشی اراضی معضل و مطالبه دو دهه‌ای در مازندران به شمار می‌رود و با گذر عمر مدیریت پنج دولت همچنان روی میز مانده است.

در حال حاضر مسائلی نظیر وجود موانع در مسیر انهار، ظرفیت نامناسب مقاطع انهار، شرایط نامناسب آبگیری، از بین رفتن بافت و ساختمان خاک، تخریب و تصرف حریم انهار و مسائل اجتماعی از جمله موانع اجرای طرح زهکشی اراضی در شمال و مازندران محسوب می‌شود. با تحقق طرح زهکشی اراضی محصولاتی نظیر برنج، کلزا، علفه، سبزیجات، محصولات باغی و کشت‌های گلخانه‌ای در استان در فصل‌های سرد و نیمه دوم سال توسعه خواهد یافت.

اجتماعی

همه می خواهند مهاجرت کنند!

منتشر شده

در

توسط

یکی از مسائلی که در دهه های اخیر با آن مواجه بوده ایم و همواره به عنوان یک معضل مهم مطرح شده بحث مهاجرت است که غالبا از سوی نخبگان جامعه صورت می گیرد.
چه خوشمان بیاد چه نیاید، امروزه نیروی انسانی ماهر و متخصص عامل اصلی توسعه و ترقی هرکشور محسوب می شود و اتفاقا به همین دلیل است که کشورهای قدرتمند و توسعه یافته با جدیت و سرعت بیشتری از گذشته به دنبال جذب افراد باهوش و نخبگان دیگر کشورها مخصوصا جهان سومی ها هستند.
چون معمولا در کشورهای عقب مانده آن چنان که باید به نخبگان توجه نمی کنند یا در جاها و تخصص های دیگری به کار می گیرند که این موضوع، خود یکی از عوامل عقب ماندگی است.
با اینکه در سال های اخیر با افزایش وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی برای توده مردم مواجه هستیم و هر کسی به خود و گرفتاری هایش مشغول است، اما بحث مهاجرت به عنوان یکی از موضوعات اصلی و دغدغه های همیشگی رسانه های حقیقی و مجازی و فعالان و دلسوزان کشور بوده و هست به طوری که می بینیم به بهانه های مختلف به این موضوع پرداخته می شود.

اعطای امتیازات ویژه برای جذب نخبگان ایرانی

این بحث اینروزها در مجلس نیز مطرح شده و مورد توجه برخی نمایندگان نیز قرار گرفته است از جمله اینکه محمدعلی محسنی بندپی در نشست علنی اخیر مجلس در نطق میان دستور خود با بیان اینکه «تشویق و تحریک جوانان به خروج از کشور نه تنها گناهی نابخشودنی و خیانتی آشکار به انقلاب و نظام بوده بلکه مغایر منویات رهبر معظم انقلاب است، گفت: باید به دغدغه‌ها و نگرانی‌های اعضای هیأت علمی دانشگاه ها، پزشکان، پرستاران، معلمان، کارگران، بازنشستگان، کارمندان و سایر آحاد جامعه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بیشتر توجه کنیم.وی افزود: اگر به علت های توسعه در کشورهای توسعه یافته بنگریم، سه فاکتور عملگرایی، شایسته سالاری و پاکدستی اولویت آنها بوده و بر مبنای همین تفکر شروع به جذب نخبگان کشورهای مختلف از جمله ایران کرده اند به گونه ای که امروز نه تنها آمریکا، کانادا و اروپا مرزهای خود را به سوی جوانان ما گشوده اند بلکه کشورهای چین، کره جنوبی، سنگاپور، مالزی و حتی هنگ کنگ نیز آماده ارائه فول اسکالرشیپ به جوانان ما یا هرگونه امتیاز دیگر برای جذب نخبگان است چرا که به معنای واقعی معتقد هستند که باید برای حل مشکل کشورشان راه حل علمی پیدا کنند.
محسنی بندپی همچنین خطاب به رئیسی با تأکید بر اینکه باید به شعار کابینه فراجناحی خود پایبند باشید، اظهار داشت: حلقه های خودی ها را بازتر و گسترده تر کرده و از تمام جوانان و نخبگان این سرزمین برای توسعه کشور استفاده کنید. اگر دغدغه معیشت مردم را دارید که دارید، اگر نگران ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان هستید که هستید، اگر به کاهش آسیب های اجتماعی فکر می کنید، اگر به توسعه از طریق افزایش بهره وری معتقدید، اگر به دنبال رشد واقعی اقتصادی 8 درصدی در لایحه بودجه 1401 هستید و اگر به انتقام خون سردار شهید سلیمانی فکر می کنید که می کنید، تنها راه وصول به این اهداف استفاده از همه نخبگان علمی و اقتصادی کشور است.
سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس همچنین خطاب به مجلس و دولت گفت: هیچ یک از ما مسئولان در هر رده و مسئولیتی که باشیم نه تنها مجاز به بدرقه جوانان و تحصیلکردگان کشور نیستیم، بلکه باید تمام عزم خود را به کار بندیم تا انگیزه های ماندگاری این جوانان افزایش پیدا کند، چرا که در شرایط سخت تحریم و اقتصاد کشور برای تحصیل این جوانان از بیت المال این مملکت هزینه شده است.
اینکه چنین دغدغه های عمومی در مجلس بارها و بارها مطرح شود، بجاست و می طلبد که نمایندگان مجلس در راستای حمایت بیشتر از نخبگان جامعه، قوانینی را مصوب کنند و امتیازاتی را در نظر بگیرند.

آمارها چه می گویند

بر اساس آخرین آمار موجود قابل استناد، از سوی «رصدخانه مهاجرت ایران» که حدود یک و نیم ماه قبل در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است جمعیت مهاجران ایرانی در سال ۲۰۲۰ میلادی، در مقایسه با ۳۰ سال گذشته ۲.۲ برابر شده و از ۸۲۰ هزار نفر به ۱.۸ میلیون نفر رسیده است که این رقم ۲.۳ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد. این آمار گویای این است که سهم ایران از جمعیت مهاجران جهان از رقم ۵ صدم درصد در سال ۱۹۹۰ میلادی به رقم ۷ صدم درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.
با توجه به آخرین آمار موجود در سال ۲۰۲۰ رتبه مهاجر فرستی ایران از میان ۲۳۲ کشور جهان ۵۴ بوده است. کشورهای امارات متحده عربی با ۵۴ هزار نفر، ایالات متحده آمریکا با ۳۸۷ هزار نفر، آلمان با ۱۵۲ هزار نفر، ترکیه با ۸۴ هزار نفر، انگلستان با ۸۳ هزار نفر پنج مقصد اول مهاجران ایرانی در جهان هستند.همچنین جمعیت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ با افزایشی ۳.۴ برابری همراه بوده و از ۱۷.۴۴۷ نفر در سال ۲۰۰۰ به ۵۹.۵۸۵ نفر در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

سخن پایانی

حرف آخر اینکه اظهارات، اخبار و آمارهای مربوط به مهاجرت در کشور به خوبی موید همه چیز است و نکته غیر قابل انکار افزایش این روند است که امیدواریم به زودی مجلس و دولت به طور جدی به این ماجرا ورود کنند و با بررسی علل و چرایی ترویج این پدیده و ارائه راهکارهای جامع و موثر که منجر به بهبود فضا گردد، مانع همه گیری و نهادینه شدن آن در جامعه شوند.
واقعا زیبنده نیست که زمزمه های مهاجرت در جامعه مخصوصا در بین دانشجویان و حتی دانش آموزان هر روز پررنگ تر شود و آینده سازان این مرزوبوم، اولین راه پیشرفت و رسیدن به اهداف و آرزوهای خود را در مهاجرت و خروج از کشور ببینند.
اینها را گفتیم که پیرو منویات رهبر معظم انقلاب به این مساله دلسوزانه تر نگاه شود و ضمن حمایت از جوانان با اتخاذ تدابیر درست و اساسی از رخ دادن یک فاجعه در کشور جلوگیری گردد.

ادامه مطلب

اجتماعی

در نشست مشترک شهرداری ساری با شرکت‌های برق مازندران تصمیم‌گیری شد: فراهم کردن زیرساخت‌ خط انتقال تولید برق نیروگاه زباله‌سوز ساری به شبکه سراسری

منتشر شده

در

توسط

در نشست مشترک شهرداری ساری با مدیران شرکت برق منطقه‌ای و توزیع برق برای فراهم کردن زیرساخت‌های خط انتقال تولید برق نیروگاه زباله‌سوز ساری به شبکه سراسری تصمیمات لازم اتخاذ شد.

در جلسه‌ای که با حضور کیا علیزاده معاون توسعه و مدیریت منابع و علیرضا سعیدی معاون حمل‌ونقل و امور زیر بنایی با مدیران شرکت برق منطقه‌ای، توزیع برق و شرکت TTS به‌منظور تصمیم‌گیری در خصوص نحوه اتصال برق تولیدی از نیروگاه زباله‌سوز ساری به شبکه سراسری کشور برگزار شد، تصمیمات لازم برای انجام این کار اتخاذ شد.

سعیدی معاون حمل‌ونقل و امور زیر بنایی شهرداری ساری در این نشست پروژه نیروگاه زباله‌سوز ساری را مهم‌ترین پروژه زیست‌محیطی شهرداری ساری عنوان کرد که می‌تواند گام بزرگی برای کاهش از آلاینده‌های زیست‌محیطی و تضمین سلامت مردم مرکز استان باشد.

وی افزود: برای اینکه این نیروگاه بتواند تمامی زباله‌ها را امحا و به برق تبدیل کند باید تمام زیرساخت‌های خط انتقال تولید برق به نیروگاه شبکه سراسری فراهم شود .

معاون حمل‌ونقل و امور زیر بنایی شهرداری ساری گفت: تلاش داریم با همکاری شرکت‌های برق مازندران هر آنچه برای راه‌اندازی این نیروگاه در مرکز استان ضرورت دارد را فراهم کرده تا مشکلی در این مسیر پیش نیاید.

سعیدی افزود: نیروگاه زباله‌سوز ساری ظرفیت این را دارد که از دیگر زباله‌های شهرهای هم‌جوار نیز استفاده کند و با بازیافت آن علاوه بر حفظ محیط‌زیست به تولید صنعت برق کشور نیز کمک زیادی کند.

پروژه نیروگاه زباله‌سوز ساری در سه خط موازی 150 تنی با ظرفیت 450 تن در شهرک صنعتی مصطفی خمینی به همت مجموعه شهرداری ساری در حال انجام است.

ادامه مطلب

اجتماعی

در دیدار سرپرست منطقه 9 عملیات انتقال گاز با مدیرعامل شرکت گاز گلستان عنوان شد؛ آمادگی كامل منطقه 9 در مواجهه با بحران های احتمالی فصل سرما در شمال كشور

منتشر شده

در

توسط

سرپرست منطقه 9 عملیات انتقال گاز در دیدار با مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان از آمادگی کامل تاسیسات منطقه جهت انتقال گاز پایدار در استان های شمالی خبر داد.

محی الدین مفخمی در دیدار با علی طالبی مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان با اشاره به آمادگی کامل منطقه 9 برای عبور از فصل سرما اظهار کرد: تعمیرات اساسی ایستگاه های تقویت فشار و تعمیرات پیشگیرانه حاصل از پروژه پیگرانی هوشمند سال جاری در منطقه به موقع به اتمام رسیده و منطقه 9 برای مواجهه با بحران های احتمالی در زمستان و پایداری جریان گاز استان های شمالی در سطح آمادگی بالایی قرار دارد.

سرپرست منطقه 9 در ادامه به توزیع متوازن جریان گاز در استان های شمالی اشاره کرد و افزود: شناسایی نقاط آسیب پذیر و بحرانی جهت انجام اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی همواره در دستور کار قرار داشته و همچنین پروژه های ایمن سازی خطوط لوله در تقاطع با رودخانه های خروشان سه استان مازندران، گلستان و گیلان جهت پایداری گاز  به صورت جدی در حال اجراست.

وی همچنین در زمینه همکاری های مشترک منطقه و شرکت گاز گلستان جهت تحقق اهداف شرکت انتقال گاز ایران اعلام آمادگی کرد و بر استمرار این جلسات تاکید داشت، در ادامه طالبی مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان نیز با اشاره به تامین مطلوب گاز در این استان بر ادامه همکاری ها و برگزاری این جلسات جهت تحقق اهداف مورد نظر و تامین گاز مردم و صنعت استان گلستان در فصل سرما تاکید کرد.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها