با ما همراه باشید

اجتماعی

فرار از دز سوم ؛ پدیده جدید واکسن‌گریزی در مازندران

منتشر شده

در

واکسن‌گریزی که تا پیش از این تنها مربوط به کمتر از سه درصد جامعه هدف مازندران بود این روزها به دز دوم و بویژه به دز یادآور یا سوم رسیده است ؛ موضوعی که به دغدغه اصلی مسوولان استان بویژه متولیان بهداشت و درمان و استانداری تبدیل شده است.

طبق آخرین گزارشی که دانشگاه علوم پزشکی مازندران ارائه کرده اگر چه تاکنون ۹۷ درصد از جمعیت هدف استان دز نخست واکسن کرونای خود را دریافت کرده اند ، ولی دز دوم با حرکت کند به ۸۹ درصد رسیده و دز سوم هم در مسیر کمتر از ۲۵ درصد در حرکت است.
کارشناسان بهداشت و درمان بر این اعتقادند که تزریق واکسن تنها روش موثر و قابل اتکاء برای مهار کرونا محسوب می شود و در کنار آن رعایت پروتکل های بهداشتی به منزله نگه دارنده این تیرک اصلی خیمه سلامت عمل می کند ، نگهدارنده هایی که این روزها وضعیت خوبی در استان ندارند و صحبت از بی اعتنایی فراگیر نسبت به آنها در تمامی سطوح جامعه است.
این وضعیت شکننده در حالی در مازندران حاکم شده است که این استان با پشت سرگذاشتن موج پنجم به عنوان سنگین ترین و پرتلفات ترین موج کرونایی وارد فصل سرد سال شد ، فصولی که در حالت طبیعی به خاطر شیوع آنفلوانزا برای سلامتی شهروندان مخاطره آمیز بوده و حالا با اضافه شدن واکسن گریزی و بی اعتنایی به پروتکل های بهداشتی وضعیت بغرنجی را پیش روی شهروندان و مسوولان قرار داده است .
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران در باره وضعیت شکننده کنونی به شهروندان استان هشدار داد و گفت : واقعیت این است که روند واکسیناسیون در استان مطلوب نیست و درخواست ما از اقشار مردم این است که هر چه زودتر برای تزریق دز دوم و سوم واکسنشان اقدام کنند تا شاهد اوج گیری دوباره شیوع این ویروس کشنده نباشیم.
علی شیرازی گفت : در زمان حاضر، از مجموع ۲ میلیون نفری که واجد شرایط تزریق دز سوم واکسن کرونا در مازندران هستند تنها ۲۵ درصد نسبت به دریافت این دز اقدام کرده اند. این آمار به هیچ عنوان در تثبیت روند مطلوب مدیریت مقابله با کرونا رضایت بخش نیست.وی خاطر نشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده می‌بایست تا روز یکشنبه نوزدهم دی ماه امسال حداقل ۵۰ درصد از افراد واجد شرایط بعد از گذشت سه ماه از تزریق دز دوم واکسن کرونای خود، نسبت دریافت دز سوم این نوع خود می‌کردند که تاکنون این مهم رخ نداده است.

بمب متحرک

جانشین رییس ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا مازندران با بیان اینکه وضعیت رنگ‌بندی آبی و باثبات کرونایی مازندران در صورت تدوام واکسن‌گریزی شکننده می‌شود، ادامه داد: حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تاکنون در مازندران با وجود آن که سه ماه از تزریق دز دوم واکسنشان گذشته همچنان تمایلی به تزریق دز یادآور یا سوم ندارند که این رویه می‌تواند به عنوان بمب متحرک در آینده استان را تحت شیوع افسار گسیخته کرونا قرار دهد.
شیرازی اضافه کرد: در روزهای گذشته خبرهایی در ارتباط با کمبود واکسن‌های داخلی و وارداتی در استان مخابره شد که این مطالب به هیچ عنوان درست نیست و در زمان حاضر حدود ۵۰۰ هزار دز انواع واکسن در استان ذخیره شده است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران گفت: از تمامی اصحاب محترم رسانه می‌خواهم که با اطلاع‌رسانی دقیق مردم را نسبت به تزریق دز سوم واکسن کرونا تشویق کنند چراکه با پایان یافتن اثربخشی دزهای اول و دوم واکسن کرونا در بدن انسان و تدوام واکسن‌گریزی، احتمال موج ششم کرونا در استان محتمل است.
بر اساس اعلام دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل میزان تزریق دز اول واکسن کرونا در استان ۹۷ درصد و مرحله دوم هم ۸۹ درصد است و در شبانه روز گذشته آمار مجموع بستری‌های کرونایی استان با ۵۴ بیمار جدید به ۲۴۰ نفر رسید. طی ۲۴ ساعت گذشته یک نفر دیگر از شهروندان مازندرانی هم به خاطر ابتلا به کرونا جان باخت.

افزایش آمار اومیکرونی‌های مازندران

جانشین ستاد مقابله با کرونا مازندران همچنین گفت که روند شیوع اومیکرون در استان مازندران باوجود آن که کنترل شده ، اما در روزهای گذشته افزایش نسبی داشته است که جای نگرانی دارد.
وی با ابراز گلایه از مطلوب نبودن اجرای دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی و کرونایی در استان افزود : در زمان حاضر آمار میزان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در معابر و اماکن عمومی استان حدود ۴۵ درصد است که با این شرایط نمی توان به جنگ اومیکرون رفت.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، نظارت‌های هوشمند کرونایی بر بستر سامانه امید و همچنین تزریق به موقع واکسن را از راهکارهای اصولی و کاربردی برای مهار کرونا در استان برشمرد و تصریح کرد: در زمان حاضر حدود ۹۹ درصد از کارمندان دولتی در مازندران نسبت به تزریق حداقل یک دز واکسن کرونای خود اقدام کردند.
وی ادامه داد: ازسوی دیگر طبق آخرین آمار حدود ۳۰ درصد از متصدیان اصناف هم نسبت به نصب بارکد تزریق واکسن بر روی شیشه فروشگاه های خود اقدام کرده اند که در روزهای آینده با شتاب در تزریق واکسن، این آمار افزایش قابل توجهی خواهد یافت.
شیرازی گفت : به نوعی تدوام شیوع یا مهار کرونا در استان در دست خود مردم است و آنان می‌توانند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تزریق به موقع واکسن، مازندران یکی از باثبات‌ترین استان‌های کشور در مهار کرونا تبدیل کنند.سامانه امید در راستای هوشمندسازی کنترل ویروس کرونا با همکاری وزارت کشور و وزارت بهداشت برنامه‌ریزی شده که طبق ضوابط، محدودیت‌هایی برای افراد واکسن‌نزده اعمال خواهد شد.
این طرح مطابق با ماده ۲ قانون مدیریت بحران در پنج گام شامل دستگاه‌های اجرایی دولتی و خصوصی، ناوگان حمل و نقل درون شهری، واحدهای صنفی، ناوگان حمل و نقل برون‌شهری و مراکز علمی و تحقیقاتی اجرا و با عملیاتی‌سازی آن، از خدمات‌دهی به افراد واکسن‌نزده جلوگیری می‌شود و با افراد ناقض قوانین کرونایی هم برخورد خواهد شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

شکوفایی آینده ایران در گرو توجه جدی به قشر فرهنگی جامعه

شکوفایی آینده ایران در گرو توجه جدی به قشر فرهنگی جامعه

منتشر شده

در

توسط

شکوفایی آینده ایران در گرو توجه جدی به قشر فرهنگی جامعه
شکوفایی آینده ایران در گرو توجه جدی به قشر فرهنگی جامعه

مسلم ناظری؛ روزنامه نگار- یکی از مهم ترین ویژگی های جوامع متمدن و پویا، اهمیت دادن به امر آموزش و پرورش است. آموزش و پرورش اگر در وهله نخست به طور ویژه به آن پرداخته نشود، می تواند آسیب های جدی به فرهنگ و آینده ی ملت ها وارد کند. با گذشت بیش از 4 دهه از انقلاب اسلامی در ایران، معلمان همواره یکی از مهم ترین نقش در تربیت نسل و انتقال مفاهیم انسانی- اجتماعی را بر عهده دارند. وظیفه ای که می تواند در آینده از فرزندان امروز، بزرگترین سرمایه های ملی را بسازد و عامل رشد و ترقی کشور به حساب آید.

ولی آنچه در این بین به آن توجه نشده است، جایگاه حقیقی و معنوی معلمان در سیستم آموزشی کشور است. معلم امروز به جای آنکه تمام تمرکز و دانش خود را برای خدمت کردن به جامعه و پرورش نسل معطوف کند، گاه مجبور است برای امرار معاش به کارهایی به مانند مسافر کشی یا اشتغال در ساعت غیر اداری مشغول شود. نابسامانی سیستم ناتوان آموزش و پرورش در دولت های گذشته و امروز، همگی عاملی شدند تا معلم امروز بر دریافت حقوق مادی و معنوی خود دست به اعتراض و گاه تجمع بزند تا شاید بتواند جایگاه خود را تثبیت کند.

تمام این دست اتفاق ها زمانی رخ می دهد که مدیریت ناکارآمد در راس امور تصمیم گیری برای این وزارت خانه ی حساس و حیاتی قرار دارد و بدون توجه به خواسته و نیاز اساسی و اصلی قشر فرهنگی کشور، اقدام به تصمیم های عجولانه، بدون کارشناسی و درک درست بگیرد. قشر فرهنگی جامعه ستون های شکوفایی جامعه است. زمانی که نسبت به دغدغه و مشکلات این قشر بی مهری می شود، پس نباید انتظار آن را داشته باشیم که معلم امروز با تمامی سختی ها سر سازگاری داشته باشد و بتواند کیفیت درستی در تدریس ارائه دهد.

در همین راستا تصمیم گیران برای یک بار هم که شده مسأله آموزش و پرورش را با نگاه اقتصادی و دو دو تا چهارتا و کالامحور نسنجند و بدانند که آموزش و پرورش از لحاظ اقتصادی نه تنها هزینه بر نیست، بلکه درآمدزا نیز هست و ثمره ی چنین سرمایه گذاری را در دهه ها و نسل های آینده مشاهده خواهند کرد، ثمره ای که اگر امروز بدان توجه کافی شود در آینده قطعا سربلندی و اقتدار کشورمان ایران را به همراه خواهد داشت.

ادامه مطلب

اجتماعی

تجاوز روسیه؛ توهم یک رویا

تجاوز روسیه؛ توهم یک رویا

منتشر شده

در

توسط

تجاوز روسیه؛ توهم یک رویا
تجاوز روسیه؛ توهم یک رویا

مسلم ناظری؛ روزنامه نگار- در حدود 24 روز از تجاوز ارتش روسیه به خاک اوکراین می گذرد و در این مدت نظامیان و غیر نظامیان بی شماری بر طبق آمار جان خود را از دست داده اند. از بمباران مدارس و مراکز نظامی تا آسیب به بیمارستان ها و مراکز هسته ای از جمله چرنوبیل، همگی بیانگر عمقِ فاجعه ای است که می تواند در آینده، گریبان گیر اروپا و جهان شود. در این بین آنچه شاید بدان پرداخته نشد، رویایی بود که رئیس جمهور وقت روسیه بر اساس آن دست به اشغالگری زد. رویای بازسازی باورهای تزاری با تکیه بر جهان گشایی بی چون و چرا. دولت وقت روسیه با بهانه عضویت در اتحادیه اروپا و نقش پر رنگ ناتو در مناسبات آینده منطقه، درست به مانند بهانه دولت جورج بوش با عنوان سلاح های کُشتار جمعی در حمله به عراق؛ به دنبال یک ستیز بزرگ و یورش همه جانبه بر استقلالِ ارضی اوکراین؛ کوشید تا ذهنِ پریشانِ جهانیان را نسبت به این اتفاق، سنجیده و به نوعی به چالش بکشد. دولت روسیه با یک فرار رو به جلو و نقشِ یک قربانی را بازی کردن، همان راهی را پیمود که پیش از او هیتلرها و استالین های زمانه پیمودند!

شاید آنچه پوتین و هم اندیشان او متصور نبودند، دفاع جانانه مردم اوکراین نسبت به این تجاوز و اشغال گری بود. درست به مانند جنگ جهانی دوم که استالین با سیاستِ زمین سوخته، نیمی از مردم اوکراین را در گرسنگی از بین برد، پوتین نیز به پیروی از چنین باوری، تلاش کرد که اراده مردم اوکراین را در هم بشکند و به نوعی بر این باور بود که می تواند در کمتر از 48 ساعت کیِف را تسخیر کند. حال با گذشت نزدیک به ۲۰ روز از پیاده سازی طرح و برنامه های دولت پوتین، آنچه قابل مشاهده است، باتلاقی است که دولت روسیه خود را در حالِ دست و پا زدن در آن می بیند.

اینک دولت روسیه نه راه پسی در جلوی پای خویش می بیند و نه راهِ پیشی. از تحریک های گسترده آمریکا که به نوعی ارزش روبل را به شدت با کاهش مواجه کرد، تا بستن حریم هوایی اروپا بر روی هواپیماهای روس، همگی نشان دهنده عمیق بودن باتلاقی هستند که پوتین و هم اندیشان او، خود را در آن می بینند. این باتلاق می تواند پایانی بر یک رویا باشند. رویایی که با شواهد موجود بیشتر به یک توهم شباهت دارد تا یک رفتارِ سنجیده و درک درستِ استراتژیک.

 

آینده تاریک

جنگِ اوکراین می تواند بیش از آن چیزی که می بینیم بر آینده جهان تاثیر بگذارد. بر هم خوردن نظم و ساختار سیاسی منطقه، افزایش سرسام آور قیمت نفت که با پیش بینی برخی از کارشناسان می تواند تا بیش از 400 دلار به ازای هر بشکه برسد، افزایش بهای گندم و فرآورده های آن، درگیری های گسترده تر در ابعاد جهانی و چه بسا جنگِ اتمی. البته باید به این نکته اشاره کرد که جنگِ اتمی یک احتمال بسیار اندک است، زیرا این دست تهدیدها به نوعی یک دستاویز است تا دولت ها بتوانند از طریق آن به باج خواهی بیشتر نسبت به خواسته های خود روی آورند.

جنگ در هر ابعادی نتیجه ای جز ویرانی، تباهی، آوارگی و نابودی ندارد و اگر امروز در برابر چنین دست تجاوزهایی کاری صورت نگیرد چه بسا دودِ این دست ستیزها و اشغالگری ها در چشم دیگر ملت ها برود. روسیه از دیرباز نشان داد که به دنبال گسترش راه های تنفس خود است و همیشه رویای دست یابی به آب های آزاد و تجارت از این طریق را در سر می پروراند. از تجاوز تاریخی روس ها به ملت ایران در دوره های متفاوت تاریخی تا جدا کردن بخش بزرگی از خاک ایران، همگی بیانگر خطری است که می تواند در آینده دامن گیر ایران و ایرانیان شود. حمایت بی چون و چرا برخی از چهره های سیاسی کشور از دولت روسیه به بهانه ای دوستی با ایران درست به مانند مَثَل خاله خرسه است.

 

آمریکا، اروپا و پایانِ ماجرا

اینک و درست در زمانی که جهان می تواند با یک اشتباهِ بزرگِ تاریخی، نسخه ماندگاری و پویایی خود را بر همیشه بپیچد، دولت ها با وسواس و احتیاط خاصی نسبت به این تجاوز رفتار می کنند. تبعیت نکردن اروپا از تحریم نفت و گاز روسیه، به زعم برخی از کارشناسان شاید پایان قدرت نمایی آمریکا در جهان باشد ولی نباید این موضوع را فراموش کنیم که بیش از 40% گاز اروپا را روسیه تامین می کند. از این رو همراهی نکردن اروپاییان با این دست تحریم ها، اصل منطق و درکِ درستِ مدیریت فرامنطقه ای را نشان می دهد.

تحریم نفت و گاز روسیه به دست دولت کنونی آمریکا شاید در کوتاه مدت تاثیر چندانی را در اقتصادِ جهانی نداشته باشد ولی بی گمان در دراز مدت باعث فروپاشی اقتصادی دولت روسیه خواهد شد. درست به مانند تحریم های کمر شکن دهه 80 میلادی که اتفاقا در آن زمان منجر به فروپاشی شوروی شد. در این بین نباید از نقشِ بنیاد های پشت پرده جهانی در جنگ اوکراین غافل شد. حال با تمامی این تفاسیر، جنگ امروز در اوکراین باتلاقِ تاریخی پوتین است و شاید به نوعی پایانِ یک توهم.

ادامه مطلب

اجتماعی

اقتصاد بیمار پاشنه آشیل تمامی دولت ها

اقتصاد بیمار پاشنه آشیل تمامی دولت ها

منتشر شده

در

توسط

اقتصاد بیمار پاشنه آشیل تمامی دولت ها
اقتصاد بیمار پاشنه آشیل تمامی دولت ها

مسلم ناظری؛ روزنامه نگار- با افزایش روزافزون قیمت کالای اساسی در ایران، قشر ضعیف جامعه که نیازمند حمایت کامل دولت است، کاملا فلج شد. در این بین قشر متوسط جامعه نیز با توجه به گرانی های سرسام آور روی به سوی صرفه جویی و عدم استفاده از مواد لازم و مغذی برای خود و فرزندان خود آورده اند. آنچه می تواند در آینده نگران کننده باشد، رشد غیر متعارف زباله گردی و کارتن خوابی است. پدیده ای که امروز نیز در جای جای شهرهای ایران و حتی تهران به روشنی با آن روبرو هستیم.

وظیفه اصلی دولت ها در تمام کشورهای جهان تامین منابع برای مردم است، زیرا دولت ها از مردم قدرت می گیرند و چیزی فراتر از یک گروه اداره کننده نیستند. پیش از انتخابات گاه با شعارهای نامتعارف به دنبال جذب رای دهنده می گردند و پس از انتخابات گویی فراموش می کنند که چه چیزهایی را وعده داده اند. فقر یکی از خطرناک ترین معضلات کنونی کشور است و مسئولان در تمامی نهادهای حاکمیتی گویا نسبت به این معضل خطرناک بی تفاوت هستند.

فقر می تواند شالوده ی اصلی جامعه ی ایران یعنی خانواده را از هم بپاشد و همانگونه که طبق آمار می توانیم در این باره قضاوت کنیم، فروپاشی نهاد خانواده، جدایی، خودکشی و حتی تن فروشی ست که مسئولیت تمام آن بر عهده دولت و دولت مردان است. اگر توانایی مهار چنین دست مشکلات و بحران های اقتصادی را که وظبفه اصلی و اساسی دولت است، وجود نداشته باشد پس چه نیازی ست که برای دست یابی به صندلی قدرت وعده های بدون پشتوانه ارائه دهیم.

اقتصاد اگر بیمار باشد هیچ رشدی در کشور چه از نظر فرهنگی، چه اجتماعی و چه سیاسی رخ نمی دهد. انسان گرسنه و ناتوان نمی تواند به درستی فکر کند و نسبت به پدیده های پیرامون خود به پرسش گری بپردازد. درست است که بخشی از اقتصاد بیمار امروز ایران مبتنی بر تحریم است ولی نباید از کاسبان تحریم نیز به سادگی بگذریم. تحریم نباید بهانه ای باشد تا عزت ایرانیان خدشه دار شود. زیبنده نیست که یک شهروند ایرانی برای تهیه مایحتاج زندگی خود سر در زباله فرو ببرد یا اینکه بر در و دیوار شهر اطلاعیه کلیه فروشی بنویسد. شهروند ایرانی با وفور نعمت خاک و منابع نباید در دغدغه و رنج زندگی کند و از بین بردن موانع کنونی وظیفه حاکمیتی و قانونی دولت است. پس دولت باید تمام توان و ظرفیت های خودش را برای مهار تورم، تأمین نیازهای اساسی و حمایت از شهروندان اختصاص دهد چون امروز جامعه ایرانی بیش از پیش نیاز به حمایت دولتمردان و مسئولان دارد و این همراهی مطالبه به حق آنان می باشد.

ادامه مطلب

برترین ها