با ما همراه باشید

اجتماعی

سمنان؛ قربانی انتقال آب دریای مازندران

منتشر شده

در

مسلم ناظری؛ روزنامه نگار- همانطور که شنیده اید، پس از سال ها بحث و جدل درباره پروژه انتقال آب دریای مازندران به سمنان و مناطق کویری کشور، سرانجام این پروژه در مجلس، ردیف بودجه گرفت. موضوعی که شنیده شد در بررسی طرح آن در مجلس، 81 درصد رأی نمایندگان به آن رأی دادند.
هرچند که گفته می شود زمزمه های این طرح انتقال از دهه 1330 شنیده شد، و طرح اصلی اتصال دریاهای شمال و جنوب کشور به یکدیگر با آبراهی بزرگ به نام ایرانرود بود؛ اما همین طرح هم در آن زمان توهمی بیش نبود، چون از دید بسیاری از کارشناسان و متخصصان این حوزه، چیزی جز هدر رفت سرمایه و فرصت های ملی به ارمغان نداشت و در همان ایام مسکوت و به تاریخ پیوسته بود! تا اینکه در دولت احمدی نژاد، طرح انتقال آب دریای مازندران به کویر سمنان کلنگ زنی شد و باز هم داد متخصصان و کارشناسان را درآورد، و علاقمندان به مسائل زیست محیطی، انجمن ها و … ها با برگزاری سمینارها و ارائه مقالات تخصصی و علمی و به دور از احساس و تعصب ادامه این طرح را برای کشور زیان بار برشمردند و مخالفت علنی خود را بارها و بارها به گوش مسئولان و تصمیم گیران این عرصه رساندند. پس از دولت احمدی نژاد این طرح مجدد مسکوت ماند تا اینکه رئیس جمهوری در سفر به استان سمنان و زادگاهش، برای خشنود نمودن هم استانی هایش و اینکه حداقل کاری برای زادگاهش انجام داده باشد، برخلاف نظر کارشناسان و عقلای این حوزه؛ با انتقال آب دریای مازندران به سمنان موافقت کرد، و این چنین شد که این انتقال برای انجام، ردیف بودجه گرفت و به گفته رسانه ها و خبرگزاری ها در حدود 81 درصد از نمایندگان با تصویب آن موافقت کردند.
در این میان نکته ی حائز اهمیت این می باشد که تاریخ و تجربه به دفعات ثابت نموده هرگاه انسان در برابر طبیعت قرار گرفت نه تنها پیروز نگردید، بلکه با حوادث و اثرات فاجعه باری روبرو شد، چون هیچ قدرت و قانونی توانایی مقابله با طبیعت را ندارد، و انسان ها جز تطبیق و وقف دادن خود با طبیعت، چاره دیگری نخواهند داشت!
در اینکه کهن سرزمینمان ایران سال هاست با بحران آب مواجه است، نه تنها شکی نیست، بلکه بسیار طبیعی است، و این امر نه تنها در سال های اخیر، بلکه در ادوار تاریخ از سوی ساکنانش پذیرفته شده بود! خشکسالی در همه دوران های این سرزمین بوده است و مختص امروز و دیروز نیز نبوده است؛ اما این معظل به گونه ای نیز نبوده که گذشتگان سختکوش تسلیم شوند و راه چاره ای برای آن نیاندیشند! بلکه برپایه دانش و منطق، بحران خشکسالی را با استفاده از الگوی صحیح کشاورزی، ساخت قنات ها و … مدیریت نموده و این تهدید را نیز به فرصت تبدیل کردند.
اما در سال های گذشته بخاطر عدم آینده نگری و کار کارشناسی، متأسفانه سیاست هایی اتخاذ گردید که باعث هدر رفت پرشمار آب مهمترین عامل حیاتی گردید، به قول یکی از کارشناسان این حوزه که دهه قبل می گفت: اگر امروز دغدغه جنگ نفتکش ها را داریم، به هوش باشیم که فردا جنگ آب کش ها را خواهیم داشت!
ما اشتباه رفتیم؛ در دل کویر صنایع بزرگی همچون فولاد و مجموعه های آب بَر را قرار دادیم، در کشاورزی با شعار خودکفایی و صادرات؛ آب سفره های زیرزمینی مان را صادر کردیم و محصولاتی که بیشترین مصرف آب را داشتند را تولید کردیم و چقدر هم به خود بالیدیم!!!
با این وجود؛ هنوز هم سرعقل نیامدیم و پس از دست درازی به آب های نیمه عمیق، مدتی است به آب های عمیق روی آوردیم! و وقتی با همه این راه کارها مشاهده می کنیم که مشکل همچنان پابرجاست، سناریوی انتقال آب از شهرها و همچنین از دریای مازندران به کویر سمنان را مطرح می کنیم که با تصویب 81 درصد از نخبگان مان در خانه ملت، بدون توجه به عواقب فاجعه بار آن، مواجه می شویم!
بحث بر سر انتقال آب های زاینده رود به یزد یا دریای مازندران به سمنان بخاطر تعصبات قومی و جغرافیایی نیست؛ بحث برسرعواقب فاجعه بار آن است! بماند که در مورد هزینه های هنگفت انتقال آب، لوله گذاری ها، تخریب جنگل ها، تغییر اکوسیستم منطقه، شوری بیش از حد آب دریای مازندران پس از نمک زدایی و … چیزی نمی گوییم!
وقتی مسئولی برای برون رفت از بحران کم آبی به همشهریانش وعده انتقال آب را می دهد؛ خودش نیز نمی داند چه ظلمی در حق مردمان استان خودش می کند! به قول پروفسور پرویز کردوانی، متخصص محیط زیست؛ که می گوید اگر استانی را می-خواهید نابود کنید، آب به آن استان انتقال دهید، همانطور که اگر خواستید بچه ای را نااهل و خلاف کار کنید، به آن پول دهید! چون با انتقال آب دریای مازندران به کویر سمنان، علاوه بر فاجعه زیست محیطی در استان های شمالی؛ تراکم جمعیتی در استان سمنان از بین می رود، موج مهاجرت آغاز می شود، روستاها و شهرهای کوچک متروک می شود و حاشیه نشینی در کلان شهرها بیداد می کند! خرده مشاغل از بین می رود و بحران بیکاری و مسکن و … بوجود می آید! این ها حداقل مواردی است که در انتظار شهرهایی است که چشم به انتظار انتقال آب هستند، حال باید از آنانی که به مردمانشان وعده انتقال آب را می دهند، پرسید آیا به این موارد هم اندیشیده اید؟!
از این ها که بگذریم در انتها می رسیم به مازندران؛ استانی که خودش هم با کمبود آب، خشکسالی و آلودگی آب های زیرزمینی-اش مواجه هست! می گوییم آلودگی، چون سال هاست در شالیزارهای مازندران از کودهای شیمیایی برای کشت برنج استفاده می کنند و ماده سمی ازت جذب آب های زیرزمینی شده است که به جرأت می توان گفت یکی از دلایل افزایش سرطان معده در بین شهروندان مازندرانی نیز همین است! و یا انباشت و دفع غیراصولی زباله در جنگل ها که پس از هربار بارندگی شیرابه-های آن به رودخانه ها برمی گردد و ادامه ماجرا و…
برای همین است که می گوییم دغدغه داریم، و از مسئولان و تصمیم گیران می خواهیم کمی هوشمندانه و تخصصی تر چنین طرح هایی که پیامدهای زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی به همراه دارند؛ را مورد بررسی قرار دهند تا با همدلی و همراهی هم در راستای منافع ملی و به دور از تعصب و قوم گرایی، شاهد رشد و شکوفایی ایران عزیز باشیم…

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ریشه در آب و گیسو در آفتاب

منتشر شده

در

توسط

ریشه در آب و گیسو در آفتاب
ریشه در آب و گیسو در آفتاب

امیرحسین عامری سرابی، روزنامه نگار – جشن نشا؛ آیینی سرشار از جشن و سرور که به بهانه شکرگزاری از خداوند و شادمانی پس از کاشت و خستگی ناشی از کار طاقت فرسای نشا در جوار روستا برگزار می شود.

این مراسم هرساله با حضور گسترده ای از زنان و مردان این دیار با شور وشعفی وصف نشدنی از ابتدای صبح روز جشن در این روستا برگزار می شود بدین ترتیب که اهالی روستا و روستاهای همجوارهمراه با موسیقی محلی مازندرانی  پیاده به سمت محل برگزاری جشن که درمکانی مشرف به شالیزار تعبیه شده است ،حرکت می کنند .

در  این میان حضور سالمندان با پاهای پیاده به محل برگزاری مراسم قابل توجه است، همانانی که سال ها رنج برنجکاری را با قامت استوار خود به دوش کشیدند و در طول زمان همان قامت برای بدست آوردن روزی حلال و امرار معاش خانواده در لابلای بوته های برنج خمید، از نگاه های آنان به شالیزار می توان فهمید که یاد گذشته و خستگی و رنج دوران جوانی باری دیگر در مسیر راه برایشان تداعی شد. تداعی خاطراتی از جنس تلاش و کوشش برای فرزندانی که امروز با دیدن موفقیتشان چین و چروک صورتشان در میان این شادی گم می شود.

در ادامه این مراسم دیگر زنان روستا ملبس به لباس محلی (دامن و شلیته) با پخت آش و برنج برروی هیزمی که مردان آن را حمل کرده اند به واسطه شکرگزاری از نعمات خداوند و افزایش برکت و روزی بر شادی این مراسم می افزایند و در فاصله ای که غذا آماده طبخ شود دسته جمعی چندین بار متوالی صلوات می فرستند .

میهمانان مراسم با گردهم آمدن در مکانی که از قبل تعیین شده بود به استقبال جشن می روند، اگرچه  اغلب کسانی که در این گونه مراسم حضور می‌یابند، خاطرات دوری از آیین‌های سنتی مازندران را در حافظه تاریخی خود دارند و این عامل آنان را به سوی این مراسم سوق می‌دهد.

جوانان در مراسم اذعان می کنند که تاکنون برنج کاری و رنج کشاورزان را اینطور از نزدیک لمس نکرده بودند و اکنون با دیدن خستگی و عرقی که از پیشانی شالیکاران جاری می شود، قدر داشته هایشان را بیشتر می دانند، و پیرمردان و پیرزنانی  نیز بر این باورند، هنوز بوی گندم، بوی خرمن، بوی علف، بوی شکوفه های بهار نارنج ، بوی گل های زیبا و معطر و رنگارنگ بهاری، هنوز بوی نان از بوی دود تنورهای پر برکت که تمام روستا را پر می کرد بر مشامشان می رسد.

هنگامی که گروه موسیقی مازندرانی، ملبس به لباس بومی مازندرانی شروع به نواختن می کند با صدای سرنا و تنبک، پیرزنی که با دستانی لرزان و چهره ای چروکیده که سال ها کار و کشاورزی از پشت خط های چینش معلوم بود، اشک از چشمانش جاری می شود، شاید اشک دلتنگی مردی بود که دیگر در کنارش نیست و یا اشک شوق که او را به دوران جوانی اش سوق می داد، و دقایقی هم خنده هایی که گاه و بیگاه با اجرای نمایش طنز بر لبان آنان می نشست .

در این مراسم می بینیم  زنان و مردانی که در کنار درخت بلند نشسته و سر در گوش هم کرده  و برای افزایش برکت برنج کاران دعا کرده و خدا  را به خاطر این نعمات شکر می کردند، و گاهی هم خیره به افق های دور دست می شدند، بی شک خاطرات گذشته شان را مرور می کردند.

بخش دیگر مراسم مسابقات طناب کشی میان مردان در رده های سنی مختلف است که در این میان حضور افرادی با سنین بالا(پیشکسوتان) بر گرمای این محفل می افزاید چرا که توان کشیدن طناب را به خوبی نداشته و با حرکتی کوتاه همه نقش بر زمین می شوند، گرچه افتادن آنان بر روی یکدیگر خنده را بر لبان همه ی تماشا چیان نمایان می کند، اما بزرگی و بزرگ منشی آنان درسی بزرگ برای آینده گان خواهد بود که زمین خوردن چیزی از قداست و بزرگی افراد شایسته، کم نمی کند، هرچند این مسابقه برنده یا بازنده ای ندارد اما آنان مردانه ترین بزم شادی را برای جوانان به ارمغان می آوردند.

دیگر سوی مراسم مسابقات (لگن زنی) نواختن موسیقی بر روی سینی های بزرگ بین مردان و زنان است تا هر کدام از شرکت کنندگان هنر اصیل مازندرانی را در بر روی سینی های از جنس “روی” است به نمایش بگذارند و همزمان با نواختن آنان همراهی دستان تماشاچیان اشتیاق به نواختن را می افزاید، نوای شاد مازندرانی با موزونی خاص در میان شالیزار طنین انداز می شود ، دستان شیر زنان و شیر مردان این روستا تا پایان مسابقات آنان را همراهی می کند در انتهای این مراسم پیروز مسابقات دستان ترک خورده و تکیده ی همه ی آنانی است که شادی و شعف را در میان کشاورزان و شالیکاران به ارمغان آورده اند.

 

ادامه مطلب

اجتماعی

ایمنی معادن در گرو استفاده از به روز ترین روش ها و متدهای جهانی افزایش ضریب ایمنی

منتشر شده

در

توسط

ایمنی معادن در گرو استفاده از به روز ترین روش ها و متدهای جهانی افزایش ضریب ایمنی

مهدی دلجویی، روزنامه نگار– همانطور که می دانید متاسفانه حادثه ریزش معدن طرزه دامغان و محبوس ماندن دو نفر از معدن کاران را در اخبار شنیده ایم که دل هر انسانی را به درد می آورد!
آنچه در این میان بسیار حائز اهمیت است، توجه به مقوله ایمنی می باشد چون در اعماق زمین فرصتی برای تکرار اشتباه وجود ندارد و اولین اشتباه یا نادیده گرفتن موارد ایمنی می تواند فاجعه ای غم انگیز را به همراه داشته باشد.
در همین راستا باید توجه داشت که نیاز مداوم به ارائه ایمنی، بهره وری و مزیت محیط زیستی بهبود یافته در استخراج معادن زیرزمینی؛ چالش آشکار و نیز انگیزه ای قدرتمند برای پیش بینی و ایجاد راه حل های جدید و بهبود یافته می باشد.
دستاوردهایی که از مطالعات جدید به دست می آید، اتخاذ تکنولوژی های نوآورانه به شکل مهمی به نفع بهره وری معادن بوده و شرایط کار را برای کارکنان بهبود داده و همچنین نتایج مطلوب زیست محیطی راتقویت می کند.
بی شک مطالعات بنیادی و بررسی چالش های پیش رو، فرصت های زیادی را در راستای ایمن سازی هرچه بیشتر فعالیت های معدنی در اختیارمان قرار خواهد داد. پس وظیفه تمامی افرادی که به نوعی در این حوزه فعال می باشند، این است با آخرین متدها و روش های افزایش ضریب ایمنی در سطح جامعه جهانی، آشنا بوده و نهایت استفاده و اثرپذیری این متدها و روش های افزایش ضریب ایمنی را در تمامی پروژه های مرتبط با حوزه معدن، از طراحی تا اکتشاف و بهره برداری رعایت نمایند تا در آینده شاهد چنین حوادث بغرنج و غم انگیزی نباشیم.

ادامه مطلب

اجتماعی

شارلاتان های مجازی

منتشر شده

در

توسط

شارلاتان های مجازی

سید علیرضا پورمرادی؛ روزنامه نگار- چندصباحی است که به لطف قابلیت ها و فراگیری فضای مجازی؛ یه عده بی سراپای بی هنر فرومایه غارتگر بی سواد شیاد دزد و کلاهبردار؛ از وضعیت اسفناک اقتصادی و تیره روزی مردمان نجیب کهن سرزمینمان ایران که حاصل از بی تدبیری تصمیم گیران ناآگاه و کارنابلد در اکثر امورات جاری کشور می باشد؛ سوءاستفاده کرده و با راه اندازی کمپین های به اصطلاح تبلیغاتی و برگزاری مراسم قرعه کشی، نه تنها رویاها و امیدهای این مردمان زحمتکش را به سخره می گیرند؛ بلکه تمام هست و نیستشان را به یغما می برند.
هرچه هم اوضاع اقتصادی بغرنج تر شود، این نابخردان شارلاتان؛ به عصر شکوفایی خودشان نزدیک تر شده و با راه اندازی پیج های متعدد در فضای مجازی و اینستاگرام؛از سادگی مردمان سوءاستفاده نموده و زندگی به اصطلاح لاکچری و پر زرق برق خود را که خلاصه ای از توهم ثروت و پوچی در آن موج می زند را به رخ دیگران می کشند!
آن ها با برگزاری سمینارهای متعدد موفقیت و یک شبه ره صد ساله را پیمودن، بگونه ای به جامعه القاء می کنند که در ابتدا موفقیت چیزی بجز کسب ثروت نمی باشد و برای رسیدن به این ثروت دیگر نیازی به سال ها تلاش، ریاضت و پشتکار نیست و فقط و فقط کافی است در دوره های به اصطلاح آموزشی ما شرکت نموده و از محصولات و پکیج جذب ثروت خریداری نمایید تا تمام کائنات دست به دست هم دهند و شما را یک شبه به موفقیت (ثروت) برسانند!
در این بین برای جذب بیشتر مخاطب و دنبال کننده (فالوئر) با خودروهای مختلف خارجی در ویلاهای پر رزق و برق همراه با صبحانه و غذاهای رنگارنگ چنان عوام فریبی راه می اندازند که مخاطب بیچاره تمام فسلفه وجودی اش از زندگی دست یافتن به چنین زندگی تجملاتی و آسوده طلبی می شود و بس!
در ادامه آن ها وقیحانه تر از قبل، برای جیب بری بهتر مجازی خودشان، از قرعه کشی خودرو و ویلاهای لوکس سخن ها می گویند و رویا فروشی می کنند و با خریدن هویت تَنی چند از هنرمندنماها و به اصطلاح سلبیریتی ها به قیمت یک مشت دلار، از مردم می خواهند وارد بازی های قرعه کشی و سایت های شرطبندی آن ها شوند و این هنرمندنماها در توجیه رفتارشان می گویند که مردم خودشان تمایل دارند در این سایت ها، قمار و شرطبندی کنند و اگر می بازند با اراده خودشان بوده است و ربطی به کسی ندارد!
شاید در ظاهر چنین باشد که البته هم هست و این بر رسالتمان به عنوان یک رسانه هرچند محلی می افزاید که سعی کنیم در ابتدا خودمان آگاه شویم و در ادامه به مخاطبانمان آگاهی ببخشیم. چون هیچ سیستم و جامعه ای با «اکثریت بازنده» دوام نخواهد داشت و این بازندگان؛ وقتی که کاسه صبرشان لبریز شود؛ به هیچ برنده ای رحم نخواهند کرد و شما خودفروختگان هم همانند آن ها غرق خواهید شد!
در این میان چقدر خوب می شد اگر مردمان این کهن سرزمین کمی تأمل و تفکر می کردند و با رجوع به خویشتن به فلسفه وجودی این زندگی که خداوند به امانت چند صباحی در اختیارمان قرار داده است و معلوم نیست تا کی قرار است این قلب بتپد و این نفس در جریان باشد؛ پی می بردند که در این سیاره خاکی هیچ چیز بدون سعی و تلاش به دست نمی آید و اگر زندگی نامه کارآفرینان و موفق ترین زنان و مردان جهان را مطالعه کنند؛ متوجه می شوند که تمامی شان با تلاش، پشتکار، فکر و البته صبر به چنین جایگاهی رسیده اند و کسی یک شبه نتوانست ره صد ساله را بپیماید و اگر موردی را مشاهده کردند که خلاف این ادعاست، بدون استثناء بپذرند که با فرد کلاهبردار و شارلاتانی سر و کار دارند، کلاهبردارانی که با لبخند نه تنها جیب شما را می زنند، بلکه تمام باورها، اعتقادات و امیدهای شما را هم می دزند…

ادامه مطلب

برترین ها