با ما همراه باشید

اقتصاد

خروجی سفر وزیر فرهنگ به مازندران ؛ برنامه‌ریزی برای خودکفایی در تولید کاغذ / تأمین اعتبار دو پروژه مهم فرهنگی استان

منتشر شده

در

سید حسین جعفرپور : سفر یک روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مازندران با وجود کوتاه بودن زمان، به دلیل وعده‌های که در دو حوزه حمایت از تولید کاغذ در بزرگترین واحد صنعتی مازندران و همچنین تأمین اعتبار دو پروژه مهم فرهنگی استان داده شد، سفری پررنگ بین اصحاب فرهنگ و هنر استان است.
نخستین سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم به مازندران هرچند که سفری کوتاه بود، اما با توجه به برنامه فشرده‌ای که برای یک نیمروز کاری وزیر در نظر گرفته شد به سفری پر خبر و با دستاوردهای اعتباری برای حوزه فرهنگ و هنر مازندران و همچنین تدارک برخی اقدامات به منظور خودکفایی در تولید کاغذ تبدیل شد.
محمدمهدی اسماعیلی که شامگاه چهارشنبه ۲۳ آذر به همراه سید محمود اسلامی معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت وارد مازندران شد طبق برنامه از پیش تعیین شده چهار برنامه اصلی داشت که شامل بازدید از شرکت چوب و کاغذ مازندران، بازدید از تالار مرکزی، دیدار با نماینده ولی فقیه و حضور و سخنرانی در مراسم پایانی مرحله کشوری شانزدهمین جشنواره ملی و بین‌المللی تلاوت‌های مجلسی قرآن کریم بود.
سفر اسماعیلی به مازندران از همان ابتدای ورود و در سالن تشریفات فرودگاه به مهم‌ترین پروژه فرهنگی مازندران گره خورد. نخستین گفت‌وگوی کاری مطرح شده بین وزیر و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به تالار مرکزی ارتباط پیدا کرد و اسماعیلی نیز همان‌جا قول تأمین اعتبار تکمیل تالار مرکزی ساری را که حدود ۱۴ سال از زمان آغاز عملیات اجرایی آن می‌گذرد داد. استاندار مازندران نیز پس از مراسم استقبال از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد که یکی از مسائل مهم مد نظر برای پیگیری در سفر وزیر فرهنگ به مازندران، تأمین اعتبار دو پروژه ملی تالار مرکزی و کتابخانه مرکزی ساری است که وزیر نیز قول مساعدت در این زمینه را داده است. خبری که وقتی در کنار آخرین وضعیت عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی هنری ساری و نزدیک شدن پروژه به مراحل پایانی قرار می‌گیرد امیدوارکننده می‌شود.

برنامه‌ریزی برای خودکفایی در تولید کاغذ

برنامه‌های رسمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سفرش به مازندران با بازدید از شرکت بزرگ چوب و کاغذ مازندران آغاز شد ؛ بزرگ‌ترین واحد تولید کاغذ تحریر و روزنامه در کشور که توان تولید سالانه ۱۷۰ هزار تن کاغذ را دارد ، اما طی سال‌های اخیر با بروز برخی مشکلات از این ظرفیت به درستی بهره گرفته نشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف کسب اطلاعات از آخرین وضعیت این کارخانه که اخیرا مدیرعامل آن تغییر کرد، وارد مجموعه شد و ضمن شنیدن توضیحات مدیرعامل و معاون مجموعه درباره ویژگی‌ها، مشکلات و الزامات رونق تولید در این واحد، از تصمیم دولت برای رسیدن به مرز خودکفایی در تولید کاغذ خبر داد.
پس از اظهارات امید نیک‌نژاد مدیرعامل جدید چوب و کاغذ مازندران که شامل درخواست حمایت از دولت برای تأمین نقدینگی به منظور رفع برخی مشکلات از جمله خرید و واردات، اقدام دولت برای خرید کاغذ از این مجموعه با هدف استفاده از توان تولید داخلی و همچنین تسهیل و گره‌گشایی برای استفاده از درختان شکسته افتاده بود، وزیر فرهنگ به چشم‌انداز دولت برای تأمین حدود ۸۰ درصد از کاغذ مورد نیاز کشور از ظرفیت تولید داخل تا یک سال و نیم آینده اشاره کرد و گفت: سه وزارتخانه فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش و صمت تلاش می‌کنند که به برنامه‌ای دقیق برای استفاده از توان داخلی تولید کاغذ برسند.محمدمهدی اسماعیلی اظهار کرد: ما در کشور سالانه به حدود ۳۰۰ هزار تن کاغذ تحریر و روزنامه نیاز داریم. این آمادی وجود دارد که با قرارداد و برخی تضمین‌ها گام‌هایی برداریم که مشکل نقدینگی این واحد هم حل شود. نگاه رئیس‌جمهوری نیز رسیدن به خودکفایی در تولید کاغذ است و در این مسیر از مجموعه‌هایی که می‌توانند به ما کمک کند حتما حمایت می‌کنیم.
در این بازدید دو نماینده ساری و میاندورود، نماینده نور و محمودآباد و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز حضور داشتند و برخی مطالبات مرتبط با این واحد صنعتی از جمله تعهد دولت برای خرید کاغذ از شرکت چوب و کاغذ را یادآوری کردند.
ادای احترام به شهدا و دیدار با نماینده ولی فقیه
برنامه بعدی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور در گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ شهیدان بود. اسماعیلی و هیئت همراه با نثار شاخه گل و گلاب‌پاشی قبور شهدا و قرائت فاتحه به شهیدان ادای احترام کردند. اما حضور وزیر در آرامگاه ملامجدالدین ساری به حاضر شدن در گلزار شهدا منتهی نشد. اسماعیلی به عنوان متولی حوزه فرهنگ و هنر و رسانه در کشور بر مزار زنده‌یاد فرامرز درخشنده خبرنگار باسابقه مازندران و سرپرست فقید خبرگزاری کار در این استان حاضر شد و با نثار شاخه گل و قرائت فاتحه یاد این خبرنگار را گرامی داشت.
او پس از این برنامه به دفتر نماینده ولی فقیه در مازندران رفت و دقایقی با آیت‌الله محمدباقر محمدی لایینی گفت‌وگو کرد. اسماعیلی در این دیدار بر لزوم تحقق عدالت فرهنگی به عنوان یکی از شعارهیا اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: نگاه ما این است که به صورت ویژه ظرفیت‌های استان‌ها را فعال کرده و حمایت‌های لازم را از اهالی فرهنگ و هنر داشته باشیم.وی بر اثرگذاری درازمدت فعالیت‌های فرهنگی در جامعه اشاره کرد و با بیان این که با مشکلات اقتصادیِ کمتر، می‌توان فضای فعالیت فرهنگی سالم را فراهم کرد، اظهار کرد: با حل مشکلات اقتصادی و معیشتی می‌توان به ایجاد فرهنگی سالم و مبتنی بر اسلامی و فرهنگی فکر کرد.نماینده ولی فقیه در مازندران نیز در این دیدار علاوه بر بیان برخی اولویت‌های فرهنگی در کشور و تأکید بر معرفی فرهنگ اصیل مازندرانی به سایر استان‌ها با برقراری ارتباط نزدیک بین اقوام برای توسعه فرهنگی، تکمیل دو طرح مهم فرهنگی مازندران یعنی تالار مرکزی و کتابخانه مرکزی ساری را خواستار شد.

بازدید از تالار ناتمامِ فرهنگی

حضور در تالار مرکزی در حال ساخت ساری برنامه بعدی وزیر بود که با توجه به اهمیت و قدمت این پروژه، مهم‌ترین بخش سفر از نگاه هنرمندان مرکز استان و خبرنگاران و حتی مسئولان محسوب می‌شد. تالاری که تا کنون ده‌ها مسئول از سه دولت به خود دید و چندین تاریخ بهره‌برداری برای آن اعلام شد، اما هنوز رنگ قیچی و روبان به خود ندید.
اسماعیلی در بدو ورود به تالار به روال مرسوم با استقبال دو نوجوان مازندرانی که همسن تالار مرکزی ساری بودند مواجه شد و به دکلمه‌های آن‌ها گوش داد. دکلمه‌هایی که در عین حال که خیرمقدم داشتند، حامل گلایه‌های هنرمندان از ناتمام ماندن بزرگترین مجتمع فرهنگی شمال کشور هم بودند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بازدید ابتدا به صحبت‌های مسئول اجرای پروژه گوش داد و در جریان آخرین اقدامات انجام شده قرار گرفت. بخش مهم این سفر از نگاه هنرمندان در همین تالار رقم خورد. جایی که اسماعیلی اعلام کرد با وجود برآورد ۳۶۰ میلیارد ریالی برای اعتبار مورد نیاز تکمیل این مجتمع فرهنگی، تا سقف ۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل پروژه اعتبار در نظر گرفته است و قطعا پروژه این بار به بهره‌برداری خواهد رسید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بازدید اظهار کرد: این قول را می‌دهم که سرعت تخصیص اعتبارات مربوط به این پروژه را بیشتر کنیم. اما تأکید ما این است که در عملیات اجرایی به بهانه عقب ماندن پروژه و تأخیر طولانی در بهره‌برداری، کیفیت فدای سرعت نشود. تلاش بر این است که کارهای مجتمع تا نوروز ۱۴۰۱ پایان یابد و سری بعد که به مازندران آمدم این مجتمع را افتتاح کنیم.

کتابخانه مرکزی

تکمیل کتابخانه مرکزی ساری که ۱۰ سال از آغاز عملیات اجرایی آن می‌گذرد هم از دیگر مطالبات اصحاب فرهنگ مازندران است. موضوعی که در بازدید وزیر از تالار مرکزی توسط تعدادی از هنرمندان، فرماندار ساری و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مطرح شد و قول تخصیص اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریالی وزیر را به همراه داشت. اسماعیلی اظهار کرد: برای این پروژه با پشیرف فیزیکی ۶۰ درصدی تا سقف ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفتیم و آمادگی داریم به موازات تالار مرکزی اعتبارات این کتابخانه را نیز مشروط بر این که کارهای اجرایی آن انجام شود بپردازیم.وی افزود: هر دو پروژه تالار و کتابخانه برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و هر چقدر اعتبار برای تکمیل آن‌ها نیاز باشد تامین می‌کنم.
در این بازدید مدیرکل کتابخانه‌های مازندران نیز از ناهماهنگی بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت فرهنگ و ارشاد در تامین اعتبار کتابخانه مرکزی ساری انتقاد کرد که وزیر فرهنگ برای پیگیری و رفع مشکل در هفته آینده به معاون توسعه منابع دستور داد.

حضور در مراسم پایانی جشنواره تلاوت‌های مجلسی

وزیر فرهنگ در آخرین بخش از برنامه‌های سفر خود به قائمشهر رفت و در مصلای این شهر همراه با استاندار، نماینده ولی فقیه و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه مرحله کشوری شانزدهمین جشنواره ملی و بین‌المللی تلاوت‌های مجلسی شرکت کرد. برنامه‌ای که بهانه اصلی سفر وزیر به مازندران بود.
اسماعیلی در این مراسم از آمادکی وزارت فرهنگ برای کمک به اقدامات مردمی در زمینه برپایی محافل قرآنی خبر داد و گفت: وظیفه دولت دینی تسهیل اقدامات اینچنینی است و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت قرآن و عترت هم ما و همکاران‌مان در خدمت همه دغدغه‌مندان گسترش فرهنگ قرآنی هستیم.
وی افزود: حامل سلام گرم ریاست محترم جمهوری به همه مردم مازندران هستم و از مسئولان مازندران، نماینده ولی فقیه، استاندار مازندران، نمایندگان مجلس، آیت‌الله معلمی امام جمعه قائمشهر و تشکل‌های مردمی و موسسات قرآنی که در برگزاری این رویداد و ترویج فرهنگ قرآنی تلاش کردند سپاسگزارم.
در پایان این مراسم نیز با حضور وزیر فرهنگ از ۶ قاری برگزیده این مسابقات توسط وزیر تجلیل شد.

اقتصاد

ویلاسازی؛ بلای جان زمین های جنگلی و کشاورزی مازندران

ویلاسازی؛ بلای جان زمین های جنگلی و کشاورزی مازندران

منتشر شده

در

توسط

ویلاسازی؛ بلای جان زمین های جنگلی و کشاورزی مازندران
ویلاسازی؛ بلای جان زمین های جنگلی و کشاورزی مازندران

مسلم ناظری؛ روزنامه نگار- در سده گذشته، سرمایه داران بزرگ برای تجارت و آگاهی از زندگی اجتماعی جوامع، فرصت هایی را ایجاد می کردند. این فرصت ها بسته به منطقه و فرهنگ آن دارای تفاوت های بسیاری بود. گاه با شکل ایجاد مسافرخانه، گاه با خرید زمین. یکی از بیماری های جوامع عقب مانده، نبود آگاهی از کاری ست که می کنند. این نبود آگاهی خود دلیلی بر اقتصاد ناتوان دارد. زمانی که اقتصاد یک منطقه یا یک ملت دچار ناتوانی باشد، رشدی پدید نمی آید، چون شکم گرسنه تنها به دنبال سیر کردن خود است.

این اتفاق باعث یک رابطه دو سویه بین فرد ناتوان و دارا می شود. دارا به دنبال افزایش دارایی و سرمایه خود است و ناتوان تلاش می کند هر کاری را انجام دهد تا بتواند زندگی کند. این یک اصل است که توانمند ناتوان را زیر دست و پا له می کند.

امروزه، به دلیل فاصله طبقاتی شدید در جامعه که خود از یک اقتصاد بیمار خبر می دهد، پیشه های دارای قدمت تاریخی مانند کشاورزی، در ایران دچار بحران شدید شده اند. پیشتر این بحران برای خشکسالی یا سیل اتفاق می افتاد، در حالی که اقتصاد بیمار استان، بحرانی تازه بر این ها افزود. شاید اگر سازمان ها و نهادهای مربوطه به جای کم کاری و سهل انگاری بیشتر به کشاورز و ارزش کاری او اهمیت می دادند، امروز شاهد فروش زمین نبودیم.

دهه هاست که کشاورزان با فروش اراضی استان مازندران به سرمایه گذاران خارج از استان اعم از تهران، مشهد و دیگر شهر های بزرگ نه تنها اکثر فضای سبز و محیط زیست استان را به ساختمان، هتل و برج های تجاری تبدیل کرده است بلکه از نظر اقتصادی نیز چیزی جز ضرر برای استان نداشته است.

استانی که در گذشته دارای هویت تاریخی و فرهنگی بود، امروز به سوی یک هفتادُ دو ملت پیش می رود. زمین هایی که ارزش آنها بیش از طلاست ولی به سادگی از چنگ کشاورز زحمتکش در می آورند. اینجا چند عامل باعث ایجاد چنین مشکلاتی است.

یکی از آنها می تواند مافیای ویلا سازی باشد. هرم قدرتمندی که مازندران را از یک استان سر سبز به یک استان ویلایی تبدیل کرده است. آن کشاورز آن باغبان آن زمین دار اگر محصول خود را به ارزش واقعی بفروشد، از سوی سازمان های مربوطه حمایت شود، در استان به آن بها داده شود، آیا باز هم زمین خود را دو دستی تقدیم این مافیا خواهد کرد؟ مافیایی که تنها به دنبال سودآوری است و هیچ اهمیتی نه به استان و اقتصاد آن، بلکه به انسان و انسانیت هم نمی دهد.

یک عامل دیگر بی اهمیتی مسئولان است. ما در غرب استان می بینیم که شهرداری فلان شهر هتل دارد. در بهترین شکل بخش خدمات این هتل ها را جوانان مازندرانی بر عهده دارند با این دلخوشی که بیکار نیستند. ولی آیا درآمد حاصل از خدمات دهی به استان باز می گردد؟

افراد از همین شهرهای بزرگ برای گذراندن تعطیلات به شمال کشور سفر می کنند و در این هتل ها و برج ها ساکن می شوند و عملا بیشترین هزینه ی سفرشان را در این گونه مکان ها می پردازند حال آنکه همه  در آمد حاصل از گردشگران استان از طریق مالکان جدید از استان خارج شده و تعطیلات و گردشگری چیزی جز ترافیک، زباله، آلودگی محیط زیست و … ندارد!

در این بین اتفاق شگفت انگیز دیگری هم در حال رخ دادن است و آن حضور این همه مالک غیر بومی در استان است که تضاد فرهنگی و اجتماعی را به همراه دارد که یقینأ با توجه به خرید اراضی استان توسط سرمایه داران عرب که اخیرأ خیلی شایع شده است این اختلاف ها بیشتر نیز می شود. همچنین با مالکیت اعراب درآمد های حاصل از گردشگری نه تنها از استان بلکه از کشور هم خارج می شود و این ضربه اقتصادی بزرگی است که باید برای حل آن‌ راه حل مناسبی یافت.

ادامه مطلب

اجتماعی

شکوفایی آینده ایران در گرو توجه جدی به قشر فرهنگی جامعه

شکوفایی آینده ایران در گرو توجه جدی به قشر فرهنگی جامعه

منتشر شده

در

توسط

شکوفایی آینده ایران در گرو توجه جدی به قشر فرهنگی جامعه
شکوفایی آینده ایران در گرو توجه جدی به قشر فرهنگی جامعه

مسلم ناظری؛ روزنامه نگار- یکی از مهم ترین ویژگی های جوامع متمدن و پویا، اهمیت دادن به امر آموزش و پرورش است. آموزش و پرورش اگر در وهله نخست به طور ویژه به آن پرداخته نشود، می تواند آسیب های جدی به فرهنگ و آینده ی ملت ها وارد کند. با گذشت بیش از 4 دهه از انقلاب اسلامی در ایران، معلمان همواره یکی از مهم ترین نقش در تربیت نسل و انتقال مفاهیم انسانی- اجتماعی را بر عهده دارند. وظیفه ای که می تواند در آینده از فرزندان امروز، بزرگترین سرمایه های ملی را بسازد و عامل رشد و ترقی کشور به حساب آید.

ولی آنچه در این بین به آن توجه نشده است، جایگاه حقیقی و معنوی معلمان در سیستم آموزشی کشور است. معلم امروز به جای آنکه تمام تمرکز و دانش خود را برای خدمت کردن به جامعه و پرورش نسل معطوف کند، گاه مجبور است برای امرار معاش به کارهایی به مانند مسافر کشی یا اشتغال در ساعت غیر اداری مشغول شود. نابسامانی سیستم ناتوان آموزش و پرورش در دولت های گذشته و امروز، همگی عاملی شدند تا معلم امروز بر دریافت حقوق مادی و معنوی خود دست به اعتراض و گاه تجمع بزند تا شاید بتواند جایگاه خود را تثبیت کند.

تمام این دست اتفاق ها زمانی رخ می دهد که مدیریت ناکارآمد در راس امور تصمیم گیری برای این وزارت خانه ی حساس و حیاتی قرار دارد و بدون توجه به خواسته و نیاز اساسی و اصلی قشر فرهنگی کشور، اقدام به تصمیم های عجولانه، بدون کارشناسی و درک درست بگیرد. قشر فرهنگی جامعه ستون های شکوفایی جامعه است. زمانی که نسبت به دغدغه و مشکلات این قشر بی مهری می شود، پس نباید انتظار آن را داشته باشیم که معلم امروز با تمامی سختی ها سر سازگاری داشته باشد و بتواند کیفیت درستی در تدریس ارائه دهد.

در همین راستا تصمیم گیران برای یک بار هم که شده مسأله آموزش و پرورش را با نگاه اقتصادی و دو دو تا چهارتا و کالامحور نسنجند و بدانند که آموزش و پرورش از لحاظ اقتصادی نه تنها هزینه بر نیست، بلکه درآمدزا نیز هست و ثمره ی چنین سرمایه گذاری را در دهه ها و نسل های آینده مشاهده خواهند کرد، ثمره ای که اگر امروز بدان توجه کافی شود در آینده قطعا سربلندی و اقتدار کشورمان ایران را به همراه خواهد داشت.

ادامه مطلب

اجتماعی

تجاوز روسیه؛ توهم یک رویا

تجاوز روسیه؛ توهم یک رویا

منتشر شده

در

توسط

تجاوز روسیه؛ توهم یک رویا
تجاوز روسیه؛ توهم یک رویا

مسلم ناظری؛ روزنامه نگار- در حدود 24 روز از تجاوز ارتش روسیه به خاک اوکراین می گذرد و در این مدت نظامیان و غیر نظامیان بی شماری بر طبق آمار جان خود را از دست داده اند. از بمباران مدارس و مراکز نظامی تا آسیب به بیمارستان ها و مراکز هسته ای از جمله چرنوبیل، همگی بیانگر عمقِ فاجعه ای است که می تواند در آینده، گریبان گیر اروپا و جهان شود. در این بین آنچه شاید بدان پرداخته نشد، رویایی بود که رئیس جمهور وقت روسیه بر اساس آن دست به اشغالگری زد. رویای بازسازی باورهای تزاری با تکیه بر جهان گشایی بی چون و چرا. دولت وقت روسیه با بهانه عضویت در اتحادیه اروپا و نقش پر رنگ ناتو در مناسبات آینده منطقه، درست به مانند بهانه دولت جورج بوش با عنوان سلاح های کُشتار جمعی در حمله به عراق؛ به دنبال یک ستیز بزرگ و یورش همه جانبه بر استقلالِ ارضی اوکراین؛ کوشید تا ذهنِ پریشانِ جهانیان را نسبت به این اتفاق، سنجیده و به نوعی به چالش بکشد. دولت روسیه با یک فرار رو به جلو و نقشِ یک قربانی را بازی کردن، همان راهی را پیمود که پیش از او هیتلرها و استالین های زمانه پیمودند!

شاید آنچه پوتین و هم اندیشان او متصور نبودند، دفاع جانانه مردم اوکراین نسبت به این تجاوز و اشغال گری بود. درست به مانند جنگ جهانی دوم که استالین با سیاستِ زمین سوخته، نیمی از مردم اوکراین را در گرسنگی از بین برد، پوتین نیز به پیروی از چنین باوری، تلاش کرد که اراده مردم اوکراین را در هم بشکند و به نوعی بر این باور بود که می تواند در کمتر از 48 ساعت کیِف را تسخیر کند. حال با گذشت نزدیک به ۲۰ روز از پیاده سازی طرح و برنامه های دولت پوتین، آنچه قابل مشاهده است، باتلاقی است که دولت روسیه خود را در حالِ دست و پا زدن در آن می بیند.

اینک دولت روسیه نه راه پسی در جلوی پای خویش می بیند و نه راهِ پیشی. از تحریک های گسترده آمریکا که به نوعی ارزش روبل را به شدت با کاهش مواجه کرد، تا بستن حریم هوایی اروپا بر روی هواپیماهای روس، همگی نشان دهنده عمیق بودن باتلاقی هستند که پوتین و هم اندیشان او، خود را در آن می بینند. این باتلاق می تواند پایانی بر یک رویا باشند. رویایی که با شواهد موجود بیشتر به یک توهم شباهت دارد تا یک رفتارِ سنجیده و درک درستِ استراتژیک.

 

آینده تاریک

جنگِ اوکراین می تواند بیش از آن چیزی که می بینیم بر آینده جهان تاثیر بگذارد. بر هم خوردن نظم و ساختار سیاسی منطقه، افزایش سرسام آور قیمت نفت که با پیش بینی برخی از کارشناسان می تواند تا بیش از 400 دلار به ازای هر بشکه برسد، افزایش بهای گندم و فرآورده های آن، درگیری های گسترده تر در ابعاد جهانی و چه بسا جنگِ اتمی. البته باید به این نکته اشاره کرد که جنگِ اتمی یک احتمال بسیار اندک است، زیرا این دست تهدیدها به نوعی یک دستاویز است تا دولت ها بتوانند از طریق آن به باج خواهی بیشتر نسبت به خواسته های خود روی آورند.

جنگ در هر ابعادی نتیجه ای جز ویرانی، تباهی، آوارگی و نابودی ندارد و اگر امروز در برابر چنین دست تجاوزهایی کاری صورت نگیرد چه بسا دودِ این دست ستیزها و اشغالگری ها در چشم دیگر ملت ها برود. روسیه از دیرباز نشان داد که به دنبال گسترش راه های تنفس خود است و همیشه رویای دست یابی به آب های آزاد و تجارت از این طریق را در سر می پروراند. از تجاوز تاریخی روس ها به ملت ایران در دوره های متفاوت تاریخی تا جدا کردن بخش بزرگی از خاک ایران، همگی بیانگر خطری است که می تواند در آینده دامن گیر ایران و ایرانیان شود. حمایت بی چون و چرا برخی از چهره های سیاسی کشور از دولت روسیه به بهانه ای دوستی با ایران درست به مانند مَثَل خاله خرسه است.

 

آمریکا، اروپا و پایانِ ماجرا

اینک و درست در زمانی که جهان می تواند با یک اشتباهِ بزرگِ تاریخی، نسخه ماندگاری و پویایی خود را بر همیشه بپیچد، دولت ها با وسواس و احتیاط خاصی نسبت به این تجاوز رفتار می کنند. تبعیت نکردن اروپا از تحریم نفت و گاز روسیه، به زعم برخی از کارشناسان شاید پایان قدرت نمایی آمریکا در جهان باشد ولی نباید این موضوع را فراموش کنیم که بیش از 40% گاز اروپا را روسیه تامین می کند. از این رو همراهی نکردن اروپاییان با این دست تحریم ها، اصل منطق و درکِ درستِ مدیریت فرامنطقه ای را نشان می دهد.

تحریم نفت و گاز روسیه به دست دولت کنونی آمریکا شاید در کوتاه مدت تاثیر چندانی را در اقتصادِ جهانی نداشته باشد ولی بی گمان در دراز مدت باعث فروپاشی اقتصادی دولت روسیه خواهد شد. درست به مانند تحریم های کمر شکن دهه 80 میلادی که اتفاقا در آن زمان منجر به فروپاشی شوروی شد. در این بین نباید از نقشِ بنیاد های پشت پرده جهانی در جنگ اوکراین غافل شد. حال با تمامی این تفاسیر، جنگ امروز در اوکراین باتلاقِ تاریخی پوتین است و شاید به نوعی پایانِ یک توهم.

ادامه مطلب

برترین ها