اجتماعی

تأثیرات بحران کم آبی ایران

منتشر شده

در

تأثیرات بحران کم آبی ایران

امیرحسین عامری سرابی، روزنامه نگار– کشور ایران با بحران آبی بسیار شدیدی مواجه شده است که این بحران به حدی شدید است که حاصلخیزی بخش عظیمی از زمین هایش قطع شده است.
از آنجایی که کشور ایران هزاران سال است که با بحران کمبود آب مواجه است، در نتیجه به نظر خواهد رسید که در نیم قرن گذشته و یا حتی قبل از آن از تجربه و راهکاری که پیشینیان و مردمان روزگار باستان کسب کرده بودند؛ هیچ استفاده ای نشده است.
مقایسه سیستم های اجتماعی فنی در شیوه های سنتی با سیستم هایی که با شرایط مدرن مطابقت دارند، افت چشمگیر جمع گرایی نهادی را آشکار می سازد. از همین رو باید ایران را بعنوان کشوری کم آب و کویری پذیرفت و با سیاستگذاری و استفاده بهینه از منابع آبی، آسیب های بحران خشکسالی را به حداقل رساند و همچنین با آمایش سرزمین، از هدر رفت منابع آبی جلوگیری نمود. هرچند که در دهه های گذشته این مهم نادیدده گرفته شد و راه اندازی صنایع آب بر در مناطق کویری و کم آب و همچنین کشاورزی غیراصولی در مناطق مختلف کشور علی الخصوص صادرات تولیدات کشاورزی آب بر نظیر هندوانه، سیب و دیگر اقلام کشاورزی به خارج از کشور این هدر رفت را صدچندان نموده است!
در همین راستا پیشنهاد می شود که مسئولان و تصمیم گیران، ستاد و کارگروه ویژه خشکسالی را تشکیل دهند و با استفاده از نخبگان و متخصصان و دانشمندان حوزه آّب و منابع طبیعی و همینطور بررسی طرح ها و نمونه های موردی موفق و ناموفق کشورهای مختلف گامی اساسی در این حوزه برداند! چون در غیر اینصورت با توجه به دوره خشکسالی جدیدی که با آن مواجه هستیم و همچنین از بین رفتن منابع آبی زیرزمینی، کاهش نزولات جوی و مهاجرت روستاها و شهرها، علاه بر معظلات اقتصادی، با پیامدهای غیرقابل جبران اجتماعی نیز مواجه هستیم!

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

برترین ها

خروج از نسخه موبایل