با ما همراه باشید

اجتماعی

استاندار مازندران :شرایط فعلی مازندران قابل قبول نیست

منتشر شده

در

استاندار مازندران گفت : ظرفیت‌های توسعه‌ای استان باید آزاد شود و حاصل شکوفایی بخش‌های مختلف در خدمت مردم قرار گیرد. ‎

استاندار مازندران در برنامه زنده مازرونی شو سیمای مرکز تبرستان گفت: مازندران همچون زمرد نتراشیده است و از ظرفیت‌های عظیم انسانی که منحصر به فرد برخوردار است.
سیدمحمود حسینی پور با بیان اینکه در قطار مدیریتی که بعد انقلاب در استان به حرکت در آمد، خدمات بسیاری در بخش‌های مختلف در استان ارایه شد افزود: هم اکنون ۷۰ درصد ظرفیت‌های مازندران دست نخورده است.
اوادامه داد: ظرفیت‌های توسعه‌ای مازندران باید آزاد شود و حاصل شکوفایی و اعتلای استان در بخش‌های مختلف در خدمت مردم قرار گیرد.
حسینی پور گفت: این استان می‌تواند در شرایطی قرار بگیرد که از استضعاف خارج شود و در شرایط ایده ال قرار گیرد.
استاندار مازندران افزود: شرایط فعلی استان قابل قبول نیست و همه توانمندی‌ها و مزیت‌های مازندران باید در قالب یک برنامه اصولی به فعلیت درآید.

در مورد منافع مردم با احدی تعارف نداریم

او ادامه داد: در حوزه ساختاری، اقداماتی را با کمک نمایندگان مجلس ترسیم کردیم و رییس رئیس جمهور محبوب، علاقه زیادی به مازندران دارند و از بنده خواستند مسائل توسعه‌ای این استان را ترسیم کنم.
حسینی پور گفت: ساختار اداری مازندران نیازمند یک تحول اساسی برای چابک سازی است. در خصوص منافع مردم با احدی تعارف نداریم و ماهیت جریان فساد در استان را در صورت لزوم به مردم اعلام می‌کنیم.
استاندار مازندران افزود: واقعیت‌های جامعه را باید مردم بدانند. میزان رضایت از سیستم‌های اداری باید از مردم نظرخواهی شود و مصادر اصلی مدیریتی باید به مردم واگذار شود.
او گفت: استان مازندران با تاریخ ارزشمندش که مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفته است، نباید مشکلی داشته‌باشد. چالش‌های استان قابلیت حل شدن دارد.
مشکلات مازندران با برنامه حل می‌شود.
استاندار مازندران در بخش دیگر سخنان خود با مردم در برنامه زنده مازرونی شو سیمای مرکز تبرستان، عدم صنعتی شدن کشاورزی را از مشکلات مهم این بخش عنوان کرد و گفت: کشاورزی استان با توجه به مزیت‌های این بخش با صنعتی شدن شکوفا می‌شود.
او با بیان اینکه نسبت به شناسایی چالش‌های استان توجه ویژه‌ای داریم، افزود: مشاوران و کارشناسان خبره را برای این مهم از ابتدای کار فعال کردیم و نظام مسائل استان جمع بندی کردیم.
استاندار مازندران، چالش‌های مازندران را در دو بعد تصمیمات ملی و فرآیند مدیریتی استان ارزیابی کرد و گفت: برای اعتلا و توسعه استان، باید سند دقیق راهبردی که قابلیت تغییر نداشته باشد و از ریل توسعه با تغییر مدیران خارج نشود، تهیه و تدوین شود.
حسینی پور افزود: طی دولت‌های مختلف به اقتضای تغییر نگرش دولت ها، سند‌های آمایش تنظیم شده است و متاسفانه نقش بارز و موثر مردم در این سند‌ها ملاحظه نشده است.
او ادامه داد: افسوس که مازندران را همواره به عنوان یک استان مصرف کننده دیدند و زمانی می‌توانیم استان مقصد گردشگری باشیم که مردم شادابی داشته باشیم.
نماینده عالی دولت در استان، با اشاره به این که در حوزه ساختاری، اقداماتی را با کمک نمایندگان مجلس ترسیم کردیم و رییس رئیس جمهور محبوب، علاقه زیادی به مازندران دارند و از بنده خواستند مسائل توسعه‌ای این استان را ترسیم کنم، عنوان کرد: ساختار اداری مازندران نیازمند یک تحول اساسی برای چابک سازی است. در خصوص منافع مردم با احدی تعارف نداریم و ماهیت جریان فساد در استان را در صورت لزوم به مردم اعلام می‌کنیم.حسینی پور افزود: واقعیت‌های جامعه را باید مردم بدانند. میزان رضایت از سیستم‌های اداری باید از مردم نظرخواهی شود و مصادر اصلی مدیریتی باید به مردم واگذار شود. استان مازندران با تاریخ ارزشمندش که مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفته است، نباید مشکلی داشته‌باشد. چالش‌های استان قابلیت حل شدن دارد.
استاندار مازندران با بیان اینکه هوشمند سازی سیستم اداری باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: باید به سمت دولت الکترونیک برویم و مطالعات شهر هوشمند را آغاز کردیم که با توجه به مقصد گردشگری بودن این مهم ضروریست. شفافیت در همه عرصه‌های استان باید اجرایی شود.

نظارت بر مدیریت پسماند را از طریق مردم همگانی کردیم / توسعه صادرات، زمینه ساز شکوفایی اقتصادی و رفاه مردم مازندران

استاندار مازندران در ادامه، توسعه فرهنگ کار‌های جمعی و گروهی را از ضروریات دانست و گفت: در عرصه شکوفایی اقتصادی، توسعه بخش‌های مختلف استان و اجرای پروژه‌های مهم اقتصادی نیازمند کمک مردم و تشکیل تعاونی‌های مختلف هستیم و در این راستا، جمعیت ۴۵ درصدی روستایی می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان این که نسبت به مسائل زیست محیطی حساسیت داریم و درست نیست طبیعت بکر را از بین ببریم، افزود: ضمن اعلام مسائل این بخش؛ با هماهنگی شهرداران و بخشداران اقدمات خوبی انجام شد و وضعیت زباله و پسماند استان اکنون نسبت به ۲ ماه اخیر تغییر نموده است و با ورود مردم به این مقوله، سعی کردیم نظارت را همگانی کنیم.
حسینی پور با اشاره به این که موضوع پسماند مازندران مورد تاکید و حساسیت مقامات کشوری است و وزیر کشور در این خصوص به بنده ماموریت خاص داده اند، اظهار داشت: باید از این طریق برای شهرداری‌ها درآمد ایجاد کنیم و گزارش دقیق مسئله جمع آوری زباله را به مردم اعلام نماییم. مردم باید با استمرار نظارت‌ها و گزارش به ما در خصوص انباشت زباله در جنگل و سواحل از طریق سامانه ارتباطی ما را در این راستا یاری نمایند.
استاندار با بیان این که حکمرانی اسلامی با حکمرانی کشور‌های غربی متفاوت است و مسئولین در کشور‌های غربی با مردم روابط عاطفی ندارند، ولی در کشور ما ارتباط بین مسئولین و مردم هیچگاه قطع نمی‌شود، اظهار داشت: همواره ملاقات مردمی باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد. مدیران با برگزاری ملاقات مردمی در متن جامعه قرار می‌گیرند.
حسینی پور یادآور شد: استان مازندران با چند کشور همسایگی دارد که با توجه به نگاه ویژه دولت سیزدهم به کشور‌های اوراسیا تصمیم داریم بازار‌های هدف این کشور‌ها را در حوزه توسعه صادرات در اولویت قرار دهیم.
وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت‌های بندر امیرآباد بنا داریم سهم صادراتی مازندران را افزایش دهیم. در تبادل گردشگری با کشور‌های اوراسیا بدنبال حذف روادید و ایجاد مسیر مسافرتی دریایی هستیم تا بتوانیم زمینه‌های رفاه مردم استان را فراهم نماییم.
استاندار ادامه داد: با توجه به برخورداری استان از بیش از ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی، ایجاد اتوبوس دریایی در دستور کار قرار دارد و همچنین خط تاکسی هوایی در آینده نزدیک راه اندازی می‌شود.

اجرای برنامه تحولی، نیازمند مدیران و نگاه‌های تحول آفرین است

استاندار مازندارن با اشاره به اینکه میز خدمت به مردم همیشه ساری و جاری است، بیان داشت: مدیران در چرخش مدیریتی در گردش اند و این که بگوییم همه باید بروند خارج از عدالت است و اینکه همه را با یک نگاه ببینیم قابل قبول نیست. جامعه باید قدردان مدیران خدوم باشد و انتخاب مدیران باید براساس رای مردم باشد. افراد برای کسب کرسی‌های مدیریتی علاوه بر پایبندی به شعار‌های دولت در خدمت به مردم و توسعه کشور، از تخصص لازم باید برخوردار باشند.وی با بیان این که در انتخاب مدیران تسلیم فشار‌ها نخواهیم شد، افزود: فضای استان را نباید بسمتی ببریم که دقت را فدای شتاب کنیم، چرا که برای اجرای برنامه‌های تحولی نیازمند مدیران و نگاه‌های تحول آفرین هستیم.
استاندار با بیان اینکه در بودجه سال آینده رشد رشد ۸ درصدی برای استان هدف گذاری شده است، گفت: در حوزه سرمایه گذاری خارجی پروژه‌های مهم اثرگذار مورد توجه است. توسعه ریلی استان و ایجاد منو ریل در شهر‌های دارای قابلیت گردشگری در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم این طرح مهم به نتیجه برسد.
وی با اشاره به اینکه احداث اتوبان ساحلی از گلوگاه تا رامسر در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: همایشی در بهار ۱۴۰۱ با حضور سرمایه گذارانی که مایل به سرمایه گذاری در مازندران هستند، برگزار خواهد شد. باید با سرمایه گذاران صادق باشیم و قواعد سرمایه گذاری را رعایت کنیم. با سرمایه گذاری‌های هدف دار، مازندران را شکوفا کنیم.
مقام عالی دولت در مازندران، گفت: بنا داریم با ایجاد تحول در ساختار اداری استان و استقرار میزی در ادارات استان، امنیت سرمایه گذاری را تامین کنیم.

اجتماعی

همه می خواهند مهاجرت کنند!

منتشر شده

در

توسط

یکی از مسائلی که در دهه های اخیر با آن مواجه بوده ایم و همواره به عنوان یک معضل مهم مطرح شده بحث مهاجرت است که غالبا از سوی نخبگان جامعه صورت می گیرد.
چه خوشمان بیاد چه نیاید، امروزه نیروی انسانی ماهر و متخصص عامل اصلی توسعه و ترقی هرکشور محسوب می شود و اتفاقا به همین دلیل است که کشورهای قدرتمند و توسعه یافته با جدیت و سرعت بیشتری از گذشته به دنبال جذب افراد باهوش و نخبگان دیگر کشورها مخصوصا جهان سومی ها هستند.
چون معمولا در کشورهای عقب مانده آن چنان که باید به نخبگان توجه نمی کنند یا در جاها و تخصص های دیگری به کار می گیرند که این موضوع، خود یکی از عوامل عقب ماندگی است.
با اینکه در سال های اخیر با افزایش وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی برای توده مردم مواجه هستیم و هر کسی به خود و گرفتاری هایش مشغول است، اما بحث مهاجرت به عنوان یکی از موضوعات اصلی و دغدغه های همیشگی رسانه های حقیقی و مجازی و فعالان و دلسوزان کشور بوده و هست به طوری که می بینیم به بهانه های مختلف به این موضوع پرداخته می شود.

اعطای امتیازات ویژه برای جذب نخبگان ایرانی

این بحث اینروزها در مجلس نیز مطرح شده و مورد توجه برخی نمایندگان نیز قرار گرفته است از جمله اینکه محمدعلی محسنی بندپی در نشست علنی اخیر مجلس در نطق میان دستور خود با بیان اینکه «تشویق و تحریک جوانان به خروج از کشور نه تنها گناهی نابخشودنی و خیانتی آشکار به انقلاب و نظام بوده بلکه مغایر منویات رهبر معظم انقلاب است، گفت: باید به دغدغه‌ها و نگرانی‌های اعضای هیأت علمی دانشگاه ها، پزشکان، پرستاران، معلمان، کارگران، بازنشستگان، کارمندان و سایر آحاد جامعه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بیشتر توجه کنیم.وی افزود: اگر به علت های توسعه در کشورهای توسعه یافته بنگریم، سه فاکتور عملگرایی، شایسته سالاری و پاکدستی اولویت آنها بوده و بر مبنای همین تفکر شروع به جذب نخبگان کشورهای مختلف از جمله ایران کرده اند به گونه ای که امروز نه تنها آمریکا، کانادا و اروپا مرزهای خود را به سوی جوانان ما گشوده اند بلکه کشورهای چین، کره جنوبی، سنگاپور، مالزی و حتی هنگ کنگ نیز آماده ارائه فول اسکالرشیپ به جوانان ما یا هرگونه امتیاز دیگر برای جذب نخبگان است چرا که به معنای واقعی معتقد هستند که باید برای حل مشکل کشورشان راه حل علمی پیدا کنند.
محسنی بندپی همچنین خطاب به رئیسی با تأکید بر اینکه باید به شعار کابینه فراجناحی خود پایبند باشید، اظهار داشت: حلقه های خودی ها را بازتر و گسترده تر کرده و از تمام جوانان و نخبگان این سرزمین برای توسعه کشور استفاده کنید. اگر دغدغه معیشت مردم را دارید که دارید، اگر نگران ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان هستید که هستید، اگر به کاهش آسیب های اجتماعی فکر می کنید، اگر به توسعه از طریق افزایش بهره وری معتقدید، اگر به دنبال رشد واقعی اقتصادی 8 درصدی در لایحه بودجه 1401 هستید و اگر به انتقام خون سردار شهید سلیمانی فکر می کنید که می کنید، تنها راه وصول به این اهداف استفاده از همه نخبگان علمی و اقتصادی کشور است.
سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس همچنین خطاب به مجلس و دولت گفت: هیچ یک از ما مسئولان در هر رده و مسئولیتی که باشیم نه تنها مجاز به بدرقه جوانان و تحصیلکردگان کشور نیستیم، بلکه باید تمام عزم خود را به کار بندیم تا انگیزه های ماندگاری این جوانان افزایش پیدا کند، چرا که در شرایط سخت تحریم و اقتصاد کشور برای تحصیل این جوانان از بیت المال این مملکت هزینه شده است.
اینکه چنین دغدغه های عمومی در مجلس بارها و بارها مطرح شود، بجاست و می طلبد که نمایندگان مجلس در راستای حمایت بیشتر از نخبگان جامعه، قوانینی را مصوب کنند و امتیازاتی را در نظر بگیرند.

آمارها چه می گویند

بر اساس آخرین آمار موجود قابل استناد، از سوی «رصدخانه مهاجرت ایران» که حدود یک و نیم ماه قبل در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است جمعیت مهاجران ایرانی در سال ۲۰۲۰ میلادی، در مقایسه با ۳۰ سال گذشته ۲.۲ برابر شده و از ۸۲۰ هزار نفر به ۱.۸ میلیون نفر رسیده است که این رقم ۲.۳ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد. این آمار گویای این است که سهم ایران از جمعیت مهاجران جهان از رقم ۵ صدم درصد در سال ۱۹۹۰ میلادی به رقم ۷ صدم درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.
با توجه به آخرین آمار موجود در سال ۲۰۲۰ رتبه مهاجر فرستی ایران از میان ۲۳۲ کشور جهان ۵۴ بوده است. کشورهای امارات متحده عربی با ۵۴ هزار نفر، ایالات متحده آمریکا با ۳۸۷ هزار نفر، آلمان با ۱۵۲ هزار نفر، ترکیه با ۸۴ هزار نفر، انگلستان با ۸۳ هزار نفر پنج مقصد اول مهاجران ایرانی در جهان هستند.همچنین جمعیت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ با افزایشی ۳.۴ برابری همراه بوده و از ۱۷.۴۴۷ نفر در سال ۲۰۰۰ به ۵۹.۵۸۵ نفر در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

سخن پایانی

حرف آخر اینکه اظهارات، اخبار و آمارهای مربوط به مهاجرت در کشور به خوبی موید همه چیز است و نکته غیر قابل انکار افزایش این روند است که امیدواریم به زودی مجلس و دولت به طور جدی به این ماجرا ورود کنند و با بررسی علل و چرایی ترویج این پدیده و ارائه راهکارهای جامع و موثر که منجر به بهبود فضا گردد، مانع همه گیری و نهادینه شدن آن در جامعه شوند.
واقعا زیبنده نیست که زمزمه های مهاجرت در جامعه مخصوصا در بین دانشجویان و حتی دانش آموزان هر روز پررنگ تر شود و آینده سازان این مرزوبوم، اولین راه پیشرفت و رسیدن به اهداف و آرزوهای خود را در مهاجرت و خروج از کشور ببینند.
اینها را گفتیم که پیرو منویات رهبر معظم انقلاب به این مساله دلسوزانه تر نگاه شود و ضمن حمایت از جوانان با اتخاذ تدابیر درست و اساسی از رخ دادن یک فاجعه در کشور جلوگیری گردد.

ادامه مطلب

اجتماعی

در نشست مشترک شهرداری ساری با شرکت‌های برق مازندران تصمیم‌گیری شد: فراهم کردن زیرساخت‌ خط انتقال تولید برق نیروگاه زباله‌سوز ساری به شبکه سراسری

منتشر شده

در

توسط

در نشست مشترک شهرداری ساری با مدیران شرکت برق منطقه‌ای و توزیع برق برای فراهم کردن زیرساخت‌های خط انتقال تولید برق نیروگاه زباله‌سوز ساری به شبکه سراسری تصمیمات لازم اتخاذ شد.

در جلسه‌ای که با حضور کیا علیزاده معاون توسعه و مدیریت منابع و علیرضا سعیدی معاون حمل‌ونقل و امور زیر بنایی با مدیران شرکت برق منطقه‌ای، توزیع برق و شرکت TTS به‌منظور تصمیم‌گیری در خصوص نحوه اتصال برق تولیدی از نیروگاه زباله‌سوز ساری به شبکه سراسری کشور برگزار شد، تصمیمات لازم برای انجام این کار اتخاذ شد.

سعیدی معاون حمل‌ونقل و امور زیر بنایی شهرداری ساری در این نشست پروژه نیروگاه زباله‌سوز ساری را مهم‌ترین پروژه زیست‌محیطی شهرداری ساری عنوان کرد که می‌تواند گام بزرگی برای کاهش از آلاینده‌های زیست‌محیطی و تضمین سلامت مردم مرکز استان باشد.

وی افزود: برای اینکه این نیروگاه بتواند تمامی زباله‌ها را امحا و به برق تبدیل کند باید تمام زیرساخت‌های خط انتقال تولید برق به نیروگاه شبکه سراسری فراهم شود .

معاون حمل‌ونقل و امور زیر بنایی شهرداری ساری گفت: تلاش داریم با همکاری شرکت‌های برق مازندران هر آنچه برای راه‌اندازی این نیروگاه در مرکز استان ضرورت دارد را فراهم کرده تا مشکلی در این مسیر پیش نیاید.

سعیدی افزود: نیروگاه زباله‌سوز ساری ظرفیت این را دارد که از دیگر زباله‌های شهرهای هم‌جوار نیز استفاده کند و با بازیافت آن علاوه بر حفظ محیط‌زیست به تولید صنعت برق کشور نیز کمک زیادی کند.

پروژه نیروگاه زباله‌سوز ساری در سه خط موازی 150 تنی با ظرفیت 450 تن در شهرک صنعتی مصطفی خمینی به همت مجموعه شهرداری ساری در حال انجام است.

ادامه مطلب

اجتماعی

در دیدار سرپرست منطقه 9 عملیات انتقال گاز با مدیرعامل شرکت گاز گلستان عنوان شد؛ آمادگی كامل منطقه 9 در مواجهه با بحران های احتمالی فصل سرما در شمال كشور

منتشر شده

در

توسط

سرپرست منطقه 9 عملیات انتقال گاز در دیدار با مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان از آمادگی کامل تاسیسات منطقه جهت انتقال گاز پایدار در استان های شمالی خبر داد.

محی الدین مفخمی در دیدار با علی طالبی مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان با اشاره به آمادگی کامل منطقه 9 برای عبور از فصل سرما اظهار کرد: تعمیرات اساسی ایستگاه های تقویت فشار و تعمیرات پیشگیرانه حاصل از پروژه پیگرانی هوشمند سال جاری در منطقه به موقع به اتمام رسیده و منطقه 9 برای مواجهه با بحران های احتمالی در زمستان و پایداری جریان گاز استان های شمالی در سطح آمادگی بالایی قرار دارد.

سرپرست منطقه 9 در ادامه به توزیع متوازن جریان گاز در استان های شمالی اشاره کرد و افزود: شناسایی نقاط آسیب پذیر و بحرانی جهت انجام اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی همواره در دستور کار قرار داشته و همچنین پروژه های ایمن سازی خطوط لوله در تقاطع با رودخانه های خروشان سه استان مازندران، گلستان و گیلان جهت پایداری گاز  به صورت جدی در حال اجراست.

وی همچنین در زمینه همکاری های مشترک منطقه و شرکت گاز گلستان جهت تحقق اهداف شرکت انتقال گاز ایران اعلام آمادگی کرد و بر استمرار این جلسات تاکید داشت، در ادامه طالبی مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان نیز با اشاره به تامین مطلوب گاز در این استان بر ادامه همکاری ها و برگزاری این جلسات جهت تحقق اهداف مورد نظر و تامین گاز مردم و صنعت استان گلستان در فصل سرما تاکید کرد.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها